راه رسول خدا

نوع اصطلاح :
عنوان :
راه رسول خدا
یکی از نوادگان امیرمؤمنان علی علیه‏السلام به نام فاطمه نزد جابر بن عبدالله انصاری آمد و گفت: «ای همنشین رسول خدا! از تو می‏خواهم که امام و سرور ما حضرت سجاد را دریابی. او تنها یادگار پدرش حضرت سیدالشهدا است و ما بر جان او می‏ترسیم.» جابر گفت: «مگر چه شده است؟» عرض کرد: «بر اثر عبادت بسیار بینی‏اش آسیب دیده و پیشانی مبارکش پینه بسته و زانوان و کف دست‏هایش آزرده شده و جانش بر اثر عبادت فراوان افسرده گشته است.» جابر فورا به محضر امام علیه‏السلام رسید و او را در محراب عبادت مشاهده کرد. کنارش نشست و عرض کرد: «ای فرزند رسول خدا! مگر نه این است که خداوند بهشت را برای شما و دوستان شما و جهنم را برای دشمنان شما آفریده است؟! بنابراین شما که بنده مقرب خداوند هستید چرا تا این حد خود را به رنج و زحمت می‏اندازید.» امام علیه‏السلام فرمود: «ای جابر! ای صحابی رسول خدا! مگر نمی‏دانی که جدم رسول خدا لحظه‏ای خدا را معصیت نکرد و پروردگار متعال او را آمرزید و با این وجود به قدری به عبادت ایستاد که پاهای مبارکش ورم کرد و ساق‏هایش مجروح گشت. شخصی به آن بزرگوار گفت: ای رسول خدا! با این‏که پروردگار گناهان گذشته و آینده تو را آمرزیده و پاک و منزه هستی [1] چرا این گونه خود را به زحمت می‏اندازی؟ پیامبر خدا در پاسخ فرمود: «افلا اکون عبدا شکورا»؟! «آیا بنده سپاسگذار خداوند نباشم؟!» جابر عرض کرد:
«ای فرزند رسول خدا! جان عزیزت در خطر است و عبادت بسیار تو را ضعیف کرده است؛ با این‏که شما از خاندانی هستید که بلاها و گرفتاری‏ها به وسیله شما دفع می‏شود و آسمان به یمن وجود شما پا بر جاست.» امام علیه‏السلام فرمود: «ای جابر! تا زنده‏ام راه پدرانم را خواهم پیمود و آنان را الگوی خویش قرار خواهم داد تا آن که با آنان ملاقات نمایم. [2] .

پی نوشت ها:
[1] اشاره به آیه دوم سوره فتح.
[2] بحارالانوار، ج 46، ص 60.

منبع: کرامات و مقامات عرفانی امام سجاد؛ سید علی حسینی قمی؛ نبوغ چاپ دوم 1381.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir