رشید هجری‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
رشید هجری‏
رُشید یکی از قهرمانان اسلام و یکی از بزرگمردان مبارز و مدافع سرسخت اصول و عقیده و از برجسته‏ترین صاحبان رسالت در اسلام است، رشید از خواص اصحاب امام امیرالمؤمنین علیه‏السلام و از دوستداران صمیمی آن حضرت بود، امام علیه‏السلام به او علاقه‏مند بوده و او را دوست می‏داشت به این دلیل که او از ایمان زیاد و عقل فراوانی برخوردار بوده است، و امام علیه‏السلام آنچه از ظلم و طغیان ستمگر جانی عبیدالله بن زیاد که بعدها بر او گذشت به او خبر داد و فرمود: «ای رشید، چگونه خواهد بود صبر تو در وقتی که زنا زاده بنی امیه تو را بطلبد، و دست، پاها و زبان تو را ببرد.» رشید با اطمینان و رضایت فراوان از خبری که امام علیه‏السلام داده بود استقبال کرد و عرض کرد: «یا امیرالمؤمنین آیا سرانجام کار من بهشت خواهد بود؟» امام علیه‏السلام فوری در پاسخ وی فرمود: «آری یا رشید، تو در دنیا وآخرت با من خواهی بود.» [1] .
امام علیه‏السلام علوم زیادی را به او تعلیم داد و آنچه از ظلم و فساد که در روزگار بنی امیه بر سر امت خواهد آمد با او در میان گذاشت، مورخان می‏گویند: امام علیه‏السلام علوم بلایا و منایا را به او تعلیم داد. [2] روزی به همراه امام علیه‏السلام به نخلستان برنی رفتند و جمعی از اصحاب آن حضرت نیز با وی بودند،امام زیر درخت خرمایی نشست و به برنی دستور داد از درختی مقداری خرما چید و نزد ایشان آوردند، رشید از خوبی خرماها تعجب کرد، آنگاه امام علیه‏السلام به رشید خبر داد که بزودی او را بر چوب آن درخت بر دار خواهند کشید، بعد از آن رشید همواره به نزد آن درخت می‏آمد و آن را آب می‏داد و مراقب آن بود تا این که روزی دید آن را بریده‏اند پس یقین پیدا کرد که اجلش نزدیک شده است. [3] و پس از آن که بشریت به سوک فقدان رهبر خود امام امیرالمؤمنین علیه‏السلام مبتلا شد، رشید از خواص اصحاب امام حسین علیه‏السلام شد و پس از حادثه غمبار کربلا در زمره خواص اصحاب علی بن حسین علیهماالسلام در آمد. [4] .

پی نوشت ها:
[1] رجال کشی.
[2] حضرت امیرالمؤمنین علیه‏السلام او را رشید مبتلا می‏نامید، علم بلایا و منایا را که به او تعلیم داد چه بسا به بعضی از مردم می‏رسید و می‏گفت تو چنین خواهی شد و چنین کشته می‏شوی و آنچه می‏گفت واقع می‏شد - م.
[3] رجال کشی.
[4] رجال طوسی.

منبع: تحلیلی از زندگانی امام سجاد (جلد 2)؛ باقر شریف قرشی؛ ترجمه محمد رضا عطائی؛ کنگره جهانی حضرت رضا علیه السلام چاپ 1372.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir