زید بن حسن‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
زید بن حسن‏
زید بن حسن بن امام امیرالمؤمنین علی بن ابی‏طالب علیه‏السلام، شیخ او را از جمله اصحاب امام زین العابدین علیه‏السلام شمرده [1] و ابن‏حبان او را در ردیف افراد موثق نام برده و می‏گوید وی از بزرگان بنی‏هاشم و متولی صدقات رسول خدا - صلی الله علیه و آله - در مدینه بوده است، عمر بن عبدالعزیز درباره او به کارگزار خود در مدینه نوشت: «اما بعد: بدان که زید بن حسن بزرگ بنی‏هاشم و سالخورده‏ترین آنهاست...» [2] شیخ مفید می‏گوید: زید شخصی جلیل القدر، کریم الطبع،پاک نفس پر احسان و بخشنده بود، شعرا او را مدح گفته‏اند و مردم برای دریافت احسان او از همه جا قصد رسیدن به خدمت او را داشتند. [3] و در این جا تعدادی روایات ساختگی وجود دارد که از مقام او می‏کاهد؛ (بطور مثال در روایتی آمده است:) وی با امام باقر علیه‏السلام مخالف بود و در زمان عبدالملک بن مروان سعی کرد او را به قتل برسانند! آقای خوئی درباره این روایت می‏نویسد: «این روایت مرسله است و قابل تصدیق نیست زیرا که عبدالملک تا زمان امام باقر علیه‏السلام بطور قطع زنده نبود، بنابراین این روایت ساختگی است.» [4] .

پی نوشت ها:
[1] رجال طوسی.
[2] تهذیب التهذیب: 3 / 406.
[3] ارشاد مفید.
[4] معجم رجال الحدیث: 7 / 341.

منبع: تحلیلی از زندگانی امام سجاد (جلد 2)؛ باقر شریف قرشی؛ ترجمه محمد رضا عطائی؛ کنگره جهانی حضرت رضا علیه السلام چاپ 1372.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir