سالم بن ابی‏حفصه‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
سالم بن ابی‏حفصه‏
سالم بن ابی‏حفصه غلام ابن عجل کوفی، وی از امام زین العابدین علیه‏السلام و از امام ابوجعفر باقر علیه‏السلام و از امام صادق علیه‏السلام روایت کرده و دارای کتابی است. [1] کشی چند روایت درباره او نقل کرده که دلیل بر انحراف و گمراهی او می‏باشد از جمله روایتی است که به سند خویش از ابوعبیده حذاء نقل کرده، می‏گوید: به ابوجعفر - امام باقر - علیه‏السلام عرض کردم: سالم بن ابی‏حفصه از من می‏پرسید که: آیا نشنیده‏ای که هر که بمیرد و امامی نداشته باشد، مرگش چون مرگ زمان جاهلیت خواهد بود؟ و من جواب دادم: آری شنیده‏ام، آنگاه پرسید: امام تو کیست؟ گفتم: آل محمد - صلی الله علیه و آله - امامان منند. پس از شنیدن سخن من گفت: به خدا قسم من از تو نشنیده بودم که تو امامی را شناخته باشی. امام ابوجعفر باقر علیه‏السلام رو به من کرد و فرمود:
«وای بر سالم، او چه می‏داند که مقام و منزلت امام چیست؟ منزلت امام، بزرگتر و بالاتر از آن است که سالم و تمام مردم بدان معتقدند.» [2] .
سالم در روزگار حکومت اموی مخفی شد و همچنان از ترس ظلم و ستم امویان در گوشه خانه‏اش بود، همین که مردم با ابوالعباس سفاح بیعت کردند، از کوفه با لباس احرام لبیک گویان در آمد و می‏گفت: «ای درهم شکننده بنی امیه، لبیک» و همچنان این ذکر لبیک را می‏گفت تا در مکه مکرمه فرود آمد. وی در سال 138 ه. زمان حیات امام جعفر صادق علیه‏السلام از دنیا رفت. [3] .

پی نوشت ها:
[1] رجال نجاشی.
[2] رجال کشی.
[3] رجال نجاشی.

منبع: تحلیلی از زندگانی امام سجاد (جلد 2)؛ باقر شریف قرشی؛ ترجمه محمد رضا عطائی؛ کنگره جهانی حضرت رضا علیه السلام چاپ 1372.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir