نگرانی امام سجاد در وقت احرام

نوع اصطلاح :
عنوان :
نگرانی امام سجاد در وقت احرام
امام علیه‏السلام وقتی که به یکی از میقاتها مانند مسجد شجره می‏رسید که میقات مردم مدینه و کسانی است که از آن جا می‏گذرند و می‏خواست احرام ببندد، شروع می‏کرد به انجام آداب احرام؛ از قبیل غسل و دیگر اعمال احرام به جا می‏آورد و هنگامی که می‏خواست در وقت محرم شدن، تلبیه بگوید رنگ مبارکش دگرگون می‏شد و حالت ترس و بیم او را فرامی‏گرفت به طوری که نمی‏توانست لبیک بگوید، عرض کردند:
- «چرا تلبیه نمی‏گویید؟» در حالی که از عظمت خداوند ترس و لرز او را فراگرفته بود، می‏فرمود:
«من از آن می‏ترسم که بگویم لبیک، و به من گفته شود: لا لبیک...»
و موقعی که لبیک می‏گفت از بیم و خشیت زیاد الهی از خود بی‏خود می‏شد و از مرکبش می‏افتاد و همواره چنین حالتی داشت تا وقتی که اعمال حجش پایان می‏گرفت. [1] .
مالک نقل کرده است که امام زین العابدین علیه‏السلام وقتی که می‏خواست لبیک بگوید از خود بی‏خود می‏شد به طوری که از شتر می‏افتاد و مجروح می‏شد. [2] به راستی که او معرفت کامل به خداوند متعال داشت و غرق در محبت او بوده و از کیفر و مجازات او بیمناک بود و با تمام احساسات و عواطفش متوجه خدا بود و درست همانند پدرانش بود که سادات و بزرگان اهل تقوا و دلبستگان به خدا بودند.

پی نوشت ها:
[1] نهایة الارب: 21 / 326، خلاصة تهذیب الکمال: ص 131، تهذیب التهذیب: 7 / 306.
[2] تهذیب التهذیب: 7 / 306.

منبع: تحلیلی از زندگانی امام سجاد (جلد 1)؛ باقر شریف قرشی مترجم محمد رضا عطائی؛ کنگره جهانی حضرت رضا علیه السلام 1372.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir