شفای دیوانه

نوع اصطلاح :
عنوان :
شفای دیوانه
ابوخالد کابلی یکی از ارادتمندان امام سجاد علیه‏السلام روزی از آن حضرت برای دیدار پدر و مادرش اجازه مرخصی خواست لیکن امام علیه‏السلام فرمود: «فردا یک نفر از ثروتمندان شام با دخترش که به مرض دیوانگی مبتلا است به این شهر می‏آید و می‏گوید، آیا کسی هست تا این دختر را شفا دهد و معالجه نماید. تو نزد او برو و بگو من دخترت را معالجه می‏کنم به شرط این که ده هزار درهم پاداش دهی و او قبول می‏کند ولی وفا نمی‏کند.» روز دیگر همان‏طوریکه امام علیه‏السلام خبر داده بود قافله‏ای از شام رسید و مرد ثروتمند شامی همان تقاضا را از مردم مدینه نمود. ابوخالد گوید: «به پدر دختر گفتم من معالجه می‏کنم به شرط گرفتن ده‏هزار درهم. و او پذیرفت.» پس خدمت امام سجاد علیه‏السلام آمدم و جریان را عرض کردم. امام علیه‏السلام فرمود: «نزد دختر دیوانه برو و گوش چپ او را بگیر و بگو: ای خبیث! علی بن الحسین تو را امر می‏فرماید که از بدن این دختر دور شوی و برنگردی!» ابوخالد حرکت کرد و به دستور امام علیه‏السلام عمل نمود و دختر فورا خوب شد ولی چون ده هزار درهم را طلب کرد ندادند. او افسرده خاطر خدمت امام علیه‏السلام بازگشت و جریان را عرض نمود. حضرت علیه‏السلام فرمود: «افسرده مباش که آن‏ها دوباره می‏آیند. در این مرتبه بگو، ابتدا ده هزار درهم را نزد علی بن الحسین امانت بسپارید تا من او را معالجه نمایم.» طولی نکشید که مطلب، جامه‏ی عمل به خود گرفت و ابی‏خالد طبق امر امام علیه‏السلام آمد و همان مطلب را در گوش دختر گفت و مریض شفا گرفت.
ابوخالد پول‏ها را از امام علیه‏السلام گرفت و برای دیدار پدر و مادرش به کابل رهسپار گشت. [1] .

پی نوشت ها:
[1] ابن شهر آشوب، مناقب آل ابی‏طالب، ج 4، ص 145 - علامه مجلسی، بحارالانوار ج 46، ص 40.

منبع: کرامات و مقامات عرفانی امام سجاد؛ سید علی حسینی قمی؛ نبوغ؛ چاپ دوم 1381 .
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir