خدایی که امام سجاد می‏شناسد

نوع اصطلاح :
عنوان :
خدایی که امام سجاد می‏شناسد
انگیزه‏های انسان گناهکار که دستور مولای خویش را زیرپا می‏نهد، گوناگون است. برخی در اثر ناآگاهی، برخی در اثر سهل‏انگاری و برخی به خاطر این که مولا را کوچک می‏بیند و کوچک می‏شمرند. قابل نمی‏بیند، فرمان وی را زیر پا می‏نهد.
امام سجاد علیه‏السلام معصوم از گناه و مصون از خطاست. لغزش‏هایی که از انسان‏های معمولی سر می‏زند، انسان معصوم مرتکب نمی‏شود. لیکن از آن جهت که بسیاری از کارهای نیک معمولی در اندیشه‏ی آنان سرگرمی و لغزش است؛ که حسنات الابرار سیئات المقربین، «رفتار نیک خوبان گناه زشت وارستگان است.» انسان وارسته هماره خویش را در پیشگاه خدای سبحان لغزش کار می‏بیند. سیدالساجدین علیه‏السلام ارتکاب این لغزش‏ها را این گونه تحلیل می‏نماید: خدایا اگر دیگری بر جرم و لغزش من آگاهی می‏یافت، انجام نمی‏دادم، اما این که در پیشگاه تو لغزیده‏ام بدین خاطر نیست که تو را کوچک شمردم و بی‏اعتنایی کردم؛ بلکه بدین سبب است که می‏دانم تو مرا زود تنبیه نمی‏کنی، و پرده‏پوش هستی، مرا رسوا نمی‏سازی، تو خدای حلیم و بردباری، تو خدای بخشنده و با گذشت هستی، عیوب مرا می‏پوشانی، گناه مرا می‏بخشی، فلو اطلع الیوم علی ذنبی غیرک ما فعلته و لو خفت تعجیل العقوبة لاجتنبته، لا لانک اهون الناظرین الی و اخف المطلعین علی بل لانک یا رب خیر الساترین و احلم الاحلمین و اکرم الاکرمین ستار العیوب، غفار الذنوب... [1] ؛ سیدالساجدین علیه‏السلام این گونه خدایی را می‏شناسد و این گونه خدایی را می‏پرستد و این گونه خدا را معرفی می‏نماید.

پی نوشت ها:
[1] مصباح المتهجد، ص 406.

منبع: امام سجاد الگوی زندگی؛ حبیب الله احمدی؛ فاطیما؛ چاپ دوم 1384 .
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir