زنهار از مشاجره و جدال‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
زنهار از مشاجره و جدال‏
امام علیه‏السلام از مشاجره بر حذر داشته یعنی مجادله‏ای که مقصود از آن وصول به حق نباشد، بلکه تنها هدف چیره شدن و برتری جویی بوده باشد. [1] امام علیه‏السلام می‏فرماید:
«المراء یفسد الصداقة القدیمة، و یحل العقدة الوثیقة، و أقل ما فیه أن تکون به المغالبة، و المغالبة من أمتن أسباب القطیعة». [2] . «جدال و مشاجره، دوستی قدیمی را از بین می‏برد و پیمانهای محکم را بهم می‏زند و کمترین اثر آن این است که هر کسی بدان وسیله می‏خواهد بر دیگری چیره شود و غلبه جویی از محکمترین وسایل بریدن دوستی است.» براستی که مشاجره و جدال کلید هر بدی است و میان مردم دشمنی و ستیز می‏افکند و بسیاری از گرفتاریها و مشکلات را برای ایشان فراهم می‏آورد.

پی نوشت ها:
[1] اما جدال احسن را قرآن مجید مجاز فرموده است: «ادع الی سبیل ربک بالحکمة و الموعظة الحسنة و جادلهم بالتی هی احسن»، نجم / 125، اما جدال غیر احسن همین است که به گفته منطقیون سائل یا ناقض وضع به دروغ، حیله و به هر وسیله می‏خواهد مجیب یا حافظ وضع را بکوبد (تبکیت جدلی) و مغلوب سازد که این نوع جدل مذموم است. م.
[2] زهر الآداب، 1 / 102.

منبع: تحلیلی از زندگانی امام سجاد (جلد 2)؛ باقر شریف قرشی؛ ترجمه محمد رضا عطائی؛ کنگره جهانی حضرت رضا علیه السلام؛ 1372 .
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir