دعا برای مؤمن‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
دعا برای مؤمن‏
امام علیه‏السلام مؤمنان را در پشت سر به دعا و ثنای برادرانشان دعوت فرموده،می‏گوید:
«ان الملائکة اذا سمعوا المؤمن یدعو لأخیه بظهر الغیب أو یذکره بخیر، قالوا: نعم الأخ أنت لأخیک، تدعو له بالخیر، و هو غایب عنک، و تذکره بخیر، قد أعطاک الله مثلی ما سألت له، و أثنی علیک مثلی ما أثنیت علیه، و لک الفضل علیه، و اذا سمعوه یذکر أخاه بسوء و یدعو علیه، قالوا له: بئس الأخ أنت لأخیک، کف أیها المستر علی ذنوبه و عورته، و اربع علی نفسک، و احمد الله الذی ستر علیک، و اعلم أن الله أعلم بعبده منک...» [1] .
«همانا وقتی که فرشتگان بشنوند که مؤمن در پشت سر برای برادر مؤمنش دعا می‏کند و یا او را به نیکی یاد می‏کند، گویند چه خوب برادری هستی تو برای برادرت که در حق او دعای خیر می‏کنی در حالی که او حضور ندارد و از او به نیکی یاد می‏کنی هر آینه خداوند عزوجل دو برابر آنچه را که برای او در خواست کردی به تو می‏دهد و او از تو دو برابر آنچه که از او به نیکی یاد کردی، به نیکی یاد کند، در حالی که تو بر او فضیلت داری. و هر گاه فرشتگان الهی بشنوند که او به برادر مؤمنش بد می‏گوید و بر او نفرین می‏نماید، بگویند: چه بد برادری باشی، برای برادرت، ای کسی که خداوند پرده روی گناهان و عیبهایش کشیده از این سخنان دست بردار و خود را باش! و خدا را حمد و سپاس گو به خاطر آن که پرده روی اعمال تو کشیده است و بدان که خدای تعالی به حال بنده خود از تو داناتر است...» براستی که این سنتها و آداب ارزشمند از جمله عواملی است که باعث وحدت و همبستگی مسلمانان می‏گردد و هم دوستی و برادری را میان ایشان برقرار می‏سازد.

پی نوشت ها:
[1] اصول کافی.

منبع: تحلیلی از زندگانی امام سجاد (جلد 2)؛ باقر شریف قرشی؛ ترجمه محمد رضا عطائی؛ کنگره جهانی حضرت رضا علیه السلام؛ 1372 .
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir