سخن نیکو

نوع اصطلاح :
عنوان :
سخن نیکو
امام علیه‏السلام اصحاب خود را به سخن نیکو گفتن با مردم تشویق کرده و منافع آن را یاد آور شده است، می‏فرماید: «القول الحسن یثری المال، و ینمی الرزق، و ینسأ فی الأجل، و یحبب الی الأهل، و یدخل الجنة...» [1] .
«سخن نیکو باعث افزونی مال و زیادی روزی می‏گردد، اجل را به تأخیر می‏اندازد و در بین اهل سخن و سخندانان محبوبیت ایجاد می‏کند و باعث رفتن به بهشت می‏شود.»
این حدیث شریف امام سجاد علیه‏السلام به ره آوردهای سخن نیکو و کلام خوش اشاره دارد و از آن جمله است:
الف - سخن نیکو باعث رشد ثروت و گشایش رزق می‏شود، اثر این مطلب برای صنعتگران و پیشه وران و بازرگانان بروشنی معلوم می‏شود، زیرا مردم در خرید و فروش و تجارت خود با طرف مقابل از اهل کسب و کار و با افراد خوش سخن معامله می‏کنند و طبیعی است که این مطلب از عواملی است که باعث افزایش در آمد شخص از آنان می‏گردد همان طوری که انزجار طبیعت افراد از آدم بد زبان و بد اخلاق امری است که باعث کسادی کالا و تنگی رزق و روزی می‏شود.
ب- و از جمله نتایج سخن خوب آن است که اجل را به تأخیر می‏اندازد، به این ترتیب که هر گاه سخنی باعث رفع ستم از مؤمنی گردد و یا سودی به مؤمنی برساند خدای تعالی پاداش صاحب آن سخن را طول عمر در دنیا و اجر و مزد فراوان در آخرت مرحمت می‏کند.
ج- از فواید کلام خوب آن است که باعث می‏شود تا صاحب کلام درنزد اهل سخن و سخن شناسان عزیز و محبوب گردد، زیرا که نفوس به انسان خوش سخن و خوشخوی مجذوب می‏شوند.
ز- از جمله منافع سخن نیکو آن است که باعث رسیدن صاحب سخن به بهشت می‏گردد به این ترتیب که اگر در مورد آشتی دادن بین دو نفر و یا امر به معروف و نهی از منکر باشد چنین ثمره‏ای را در پی خواهد داشت.

پی نوشت ها:
[1] خصال صدوق: ص 289، وسائل الشیعه: 5 / 531.

منبع: تحلیلی از زندگانی امام سجاد (جلد 2)؛ باقر شریف قرشی؛ ترجمه محمد رضا عطائی؛ کنگره جهانی حضرت رضا علیه السلام؛ 1372 .
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir