عمر الاشرف

نوع اصطلاح :
عنوان :
عمر الاشرف
شیخ مفید می‏نویسد: عمر بن علی بن الحسین علیه‏السلام شخص فاضل و جلیل القدری بود، وی متصدی صدقات پیغمبر اکرم و صدقات حضرت علی بن ابی طالب علیهماالسلام بود، او مردی باتقوا و باسخاوت بود.
داود بن قاسم از حسین بن زید روایت می‏کند که گفت: عمویم عمر بن علی بن الحسین با آن افرادی که میوجات صدقات حضرت علی بن ابی طالب را می‏خریدند شرط می‏کرد: سوراخی به دیوار آن باغ و بستانها بگذارند که هر کس بخواهد داخل شود و از آن میوجات بخورد.
نگارنده گوید: عمر بن امام زین‏العابدین را از این لحاظ شرف می‏گفتند که حسب و نسب وی از طرف پدر و مادر به حضرت علی بن ابی طالب و حضرت فاطمه زهراء علیهماالسلام منتهی می‏شود زیرا پدرش حضرت علی بن الحسین و مادرش دختر حضرت امام حسن مجتبی علیه‏السلام است.
عمر بن علی بن ابی طالب را در مقابل عمر بن علی بن الحسین اطرف می‏گفتند، زیرا حسب و نسب وی فقط از طرف پدری به حضرت علی بن ابی طالب علیه‏السلام منتهی می‏شود.
عمر اشرف در سن شصت و پنج (65) و به قولی در سن هفتاد (70) سالگی از دنیا رفت.
امام زاده جعفر دامغان قبر امام زاده جعفری که در دامغان معروف می‏باشد از نوه‏های همین عمر اشرف است، زیرا نسب وی - چنان که در بقعه او نوشته شده - بدین قرار است: هذا قبر الامام الهمام المقتول قرة عین الرسول صلی الله علیه و آله جعفر بن علی بن حسن بن علی ابن عمر بن علی بن حسین بن علی بن ابی طالب سلام الله علیه. این امام‏زاده جعفر غیر از آن امام زاده جعفری است که در شهر ری کشته شده. زیرا حسب و نسب آن امام‏زاده جعفری که در ری شهید شده - چنان که در کتاب مقاتل الطالبیین می‏نگارد - بدین قرار است: جعفر بن محمد بن جعفر بن حسن بن علی بن عمر بن علی بن الحسین علیهم‏السلام.

منبع: ستارگان درخشان (جلد 6) (سرگذشت حضرت امام سجاد زین‏العابدین)؛ محمد جواد نجفی؛ کتابفروشی اسلامیه؛ چاپ پنجم 1376 .
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir