همسران امام چهارم

نوع اصطلاح :
عنوان :
همسران امام چهارم
امام چهارم حضرت زین العابدین علیه‏السلام دارای همسران متعددی می‏باشند که اکثر آنها «ام‏ولد» [1] بوده‏اند.
یکی از همسران حضرت سجاد علیه‏السلام علیا مخدره حضرت فاطمه (ام‏عبدالله) دختر حضرت امام حسن علیه‏السلام می‏باشند که ثمره‏ی ازدواج حضرت با آن بانوی مکرمه، امام محمد باقر علیه‏السلام بوده است. [2] . همسر دیگر امام چهارم کنیزی است به نام «حوراء» که جناب «مختار ابن‏ابی‏عبید ثقفی» آن را به ششصد دینار و بنابر نقلی سی هزار خریده بود و به حضرت هدیه داد که ایشان مادر حضرت «زید بن علی» - سلام الله علیه - شهید بزرگوار خاندان عصمت و طهارت است. [3] . «ابوالفرج اصفهانی» در کتاب مقاتل الطالبین از «ابن‏المنذر» نقل می‏کند که «مختار ابن‏ابی‏عبید» کنیزی را به سی هزار خرید، پس به او گفت: پشت کن پس او پشت کرد، بعد به او گفت: رویت را به این سمت کن، پس او چنین کرد. سپس مختار گفت: هیچ کس را شایسته‏تر از علی بن الحسین علیه‏السلام برای او نمی‏شناسم. و لذا آن کنیز را برای حضرت فرستاد و او همان مادر «زید بن علی» علیه‏السلام است. [4] . از اسامی سایر همسران حضرت سجاد علیه‏السلام اطلاع چندانی در اسناد تاریخی موجود نیست و چنانکه ذکر شد آنها اغلب «ام ولد» بوده‏اند.
در متون تاریخی و روایی در ارتباط با همسری چند خانم با امام سجاد علیه‏السلام مطالبی ذکر شده است گرچه به نام آنها تصریح نشده است.

پی نوشت ها:
[1] «ام‏ولد» به کنیزی گفته می‏شود که به ازدواج مردی در آمده و از او صاحب فرزند می‏شود و دیگر حالت مملوکیت کامل ندارد و نمی‏شود او را فروخت.
[2] بحارالانوار، ج 46، ص155، ح 1 (به نقل از مناقب) و ح 3 (به نقل از عدد).
[3] بحارالانوار، ج 46، ص 183 و 184، ح 48 (به نقل از فرحة الغری).
[4] بحارالانوار، ج 46، ص 208، ذیل ح 87 (به نقل از مقاتل الطالبین).

منبع: اسوه کامل‏؛ محمد محسن دعایی؛ اطلاعات؛ چاپ اول 1380 .
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir