حوراء

نوع اصطلاح :
عنوان :
حوراء
یکی دیگر از همسران حضرت امام زین العابدین علیه‏السلام کنیزی است به نام «حوراء» که از سوی جناب «مختار» به ایشان هدیه شده بود. ایشان مادر مکرمه حضرت زید بن علی علیه‏السلام است که با رشادت کامل علیه دودمان اموی قیام کرد و در «کوفه» به شهادت رسید. در این ارتباط قضیه بسیار جالبی در بحارالانوار نقل شده است که از این قرار است:
«ابوحمزه ثمالی می‏گوید: هر سال یک بار علی بن الحسین علیه‏السلام را در ایام حج زیارت می‏کردم. یک سال حضور حضرت آمدم و دیدم روی زانوی حضرت بچه‏ای نشسته است. من هم نزد ایشان نشستم. بچه آمد و در هنگام عبور از درگاه اتاق افتاد و حالش متشنج شد. حضرت علی بن الحسین علیه‏السلام بسرعت از جا بلند شد و دوان دوان به سراغ او رفت و با لباس خود، اشک‏های چشم آن طفل را پاک کرد و به او فرمود: ای پسرم! تو را به خدا پناه می‏دهم که در «کناسه» به دار آویخته شوی. به ایشان عرض کردم: پدر و مادرم فدای شما، کدام کناسه؟ فرمود: «کناسه‏ی کوفه» عرض کردم فدای شما شوم این قضیه واقع می‏شود؟ فرمود: بلی قسم به کسی که پیامبر را بحق مبعوث فرمود، اگر بعد از من زنده باشی هر آینه این بچه را در ناحیه‏ای از نواحی کوفه می‏بینی در حالی که مقتول است و بعد دفن شده و سپس او را از قبر بیرون آورده و در حالی که او را لخت نموده روی زمین می‏کشند و در «کناسه» به دار می‏آویزند و سپس او را پائین آورده و می‏سوزانند و خاکستر او را در آب فرات می‏ریزند. گفتم: فدای شما شوم اسم این غلام چیست؟ فرمود: این فرزند من «زید» است. سپس چشمان حضرت پر از اشک شد و فرمود: آیا به تو نگویم خبر این فرزندم را؟ شبی از شبها در حالی که در سجده و رکوع به سر می‏بردم در بعضی از حالات خواب مرا فراگرفت. پس دیدم کان در بهشت هستم و حضرت رسول و علی و فاطمه و حسن و حسین علیهم‏السلام مرا با جاریه‏ای از حورالعین تزویج نموده‏اند. من پس از هم بستر شدن با او نزد «سدرة المنتهی» غسل کردم و همینکه پشت کردم هاتفی صدا می‏زد: «زید» بر تو مبارک باد!1 «زید» بر تو مبارک باد!! «زید» بر تو مبارک باد!! پس از خواب بیدار شدم و آثار جنابت را در خود دیدم. و لذا بلند شدم و برای نماز غسل کردم و نماز صبح را خواندم، پس درب زده شد و به من گفته شد: پشت درب خانه کسی است که تو را می‏طلبد. من بیرون آمدم و مردی را دیدم که با او جاریه‏ای بود پوشیده شده و روبندش در دستش بود و روپوشی روی او افتاده بود. من گفتم: حاجت تو چیست؟ گفت با علی بن الحسین علیه‏السلام کار دارم. گفتم من علی بن الحسینم پس گفت: من فرستاده «مختار ابن‏ابی‏عبید الثقفی» هستم. او به شما سلام می‏رساند و می‏گوید: با این جاریه در منطقه امان برخورد کردم و او را به 600 دینار خریدم، این هم 600 دینار است. پس برای زندگی و روزگار خود از این کنیز و پول استفاده نما. و نامه‏ای هم به من داد. من مرد و جاریه را وارد منزل نمودم و جواب نامه «مختار» را نوشتم و آن مرد روانه شد. پس به «جاریه» گفتم: اسم تو چیست؟ گفت: «حوراء»، اهل منزل او را مهیا نموده و به عنوان عروس نزد من فرستادند. و سپس برای من این بچه را به ارمغان آورد و من اسم او را «زید» گذاشتم. «ابوحمزه» آنچه را به تو گفتم: یادداشت نما.
«ابوحمزه‏ی ثمالی» می‏گوید: قسم به خدا مدتی نگذشت که «زید» را در کوفه در منزل «معاویه بن اسحاق» دیدم. نزد او رفتم و به او سلام کردم و به او گفتم: فدای تو شوم چرا به این شهر آمدی؟ فرمود: برای امر به معروف و نهی از منکر. من هم مرتب نزد او رفت و آمد می‏کردم. بعد شب نیمه شعبان نزد او آمدم و بر او سلام کردم و او به خانه‏های «بارق و بنی هلال» منتقل شده بود. نزد او نشستم. او گفت: ای ابوحمزه آیا بلند می‏شوی تا برای زیارت قبر حضرت امیرالمؤمنین علیه‏السلام مشرف شویم؟ عرض کردم: بلی فدایت شوم. بعد ابوحمزه روایت را ادامه می‏دهد تا اینجا که: رسیدیم به «ذکوات البیض» او فرمود: این قبر امیرالمؤمنین است. و سپس برگشتم. و سرگذشت ایشان همان بود که بود. پس به خدا قسم او را دیدم در حالی که کشته شده بود و دفن گردید و سپس قبر او نبش شد و بدنش را عریان روی زمین کشیدند و به دار آویختند و بعد هم سوزانده شد و در پائین کوفه به آب ریخته شد. [1] . البته داستان این خواب و وقایع بعد از آن به گونه‏های دیگری هم نقل شده است. [2] . از این حدیث شریف علم غیب حضرت سجاد علیه‏السلام محبت و ارادت «مختار» به حضرت سجاد علیه‏السلام محبت شدید حضرت سجاد علیه‏السلام به جناب «زید بن علی» - سلام الله علیه - استفاده می‏شود.

پی نوشت ها:
[1] بحارالانوار، ج 46، ص 183، ح 48 (به نقل از فرحة الغری).
[2] بحارالانوار، ج 46، ص 169، ح 15 (به نقل از امالی صدوق).

منبع: اسوه کامل‏؛ محمد محسن دعایی؛ اطلاعات؛ چاپ اول 1380 .
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir