حق قربانی‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
حق قربانی‏
«و أما حق الهدی فأن تخلص بها الارادة ألی ربک، و التعرض لرحمته و قبوله، و لا ترید عیون الناظرین دون، فاذا کنت کذلک لم تکن متکلفا و لا متصنعا، و کنت انما تقصد الی الله، و اعلم أن الله یراد بالیسیر، و لا یراد بالعسیر،کما أراد بخلقه التیسیر، و لم یرد بهم التعسیر، و کذلک التذلل أولی بک من التدهقن لأن الکلفة و المؤونة فی المتدهقنین، فأما التذلل و التمسکن فلا کلفة فیهما، و لا مؤونة علیهما، لأنهما الخلقة، و هما موجودان فی الطبیعة، و لا قوة لا بالله...»
«و اما حق قربانی دادن آن است که صمیمانه برای خدا باشد و تنها به قصد رحمت و پذیرش او باشد، نه برای جلب نظر مردم. در این صورت خود را بیهوده زحمت نداده و ظاهر سازی نکرده‏ای، بلکه برای خدا کار کرده‏ای. بدان که تقرب خدا را با اندک و آسان می‏توان جست نه با سختی و دشواری، چنانچه او نیز از بندگانش تکلیف ساده و آسان خواسته نه تکلیف دشوار و همچنین فروتنی برای تو بهتر از خودنمایی و ارباب منشی است زیرا زحمت و پر خرجی روش ارباب مآبان است اما خاک نشینی و درویش مسلکی زحمت و خرجی ندارد، بلکه مطابق سرشت و فطرت آدمی است و ریشه در نهاد و طبیعت آدمی دارد. و نیرویی جز به خدا نیست.»
امام علیه‏السلام، در این فرازها به حق قربانی اشاره فرموده است و آن چیزی است که حاجیان بیت الله الحرام در مکه و یا در منی از چهارپایان ذبح می‏کنند. امام علیه‏السلام تأکید فرموده است که این عمل خالصا لوجه الله تعالی و بدون در نظر گرفتن هیچ انگیزه‏ای از انگیزه‏های فاسد همچون ریاکاری و جلب نظر مردم باشد، زیرا که خدای تعالی چنان عملی را پذیرا نیست. و امام علیه‏السلام این مطلب را نیز بیان داشته است که تقرب به خدای تعالی با عمل اندک از بندگان میسر است نه عمل سخت و دشوار، از این رو هیچ تکلیف دشواری را برای بندگان مقرر نفرموده است، سپس آن حضرت به دنبال این مطلب می‏فرماید، فروتنی برای انسان بهتر از ارباب منشی است زیرا که ارباب مآبی به زحمت و رنج احتیاج دارد اما کسی که به دنبال مقام نباشد از این امور بی‏نیاز است.

منبع: تحلیلی از زندگانی امام سجاد (جلد 2)؛ باقر شریف قرشی؛ ترجمه محمد رضا عطائی؛ کنگره جهانی حضرت رضا علیه السلام 1372.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir