تکمیل دین‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
تکمیل دین‏
پیرمرد ریش سفید گوشه‏ای نشسته بود و به فکر فرو رفته بود. چشم‏های بی رمقش باز بود، حتی پلک هم می‏زد، به این می‏اندیشید که چه جمع پر برکتی است، هر کس در این جمع راه پیدا کند چیزی یاد می‏گیرد و به اقتضای سن و موقعیت بر معلوماتش می‏افزاید، شاگردان این جلسات اگر کودک هستند پایه‏های اعتقادی و مذهبی‏شان ساخته می‏شود و اگر نوجوان، این پایه‏ها مستحکم می‏شود و اگر جوان هستند بر پایه‏های قلبی بناهایی افزوده می‏شود و اگر هم مثل او پیر هستند شفاف‏تر می‏شوند و آماده برای رفتن. صدای او پیرمرد را از افکاری که غرق در آن بود بیرون آورد: می‏خواهید بدانید به چه چیزی گناهان از شما دور می‏شود و اسلامتان کامل می‏گردد و در حالی خدا را ملاقات می‏کنید که او از شما راضی و خشنود است؟
پیرمرد در حالی که با کمک عصا از جایش بر می‏خاست با صدایی لرزان گفت: ای علی بن حسین، صبر کنید تا نزدیک‏تر بیایم، این حرف‏هایی که می‏گویی برای من مفیدتر است، «چون آفتاب لب بام» هستم و چند روزی بیشتر مهمان این دنیا نیستم.
این را گفت و لنگ لنگان نزدیک‏تر آمد، دوباره با کمک و تکیه بر عصایش روی حصیر نشست: حال بگو، سراپا گوشم. امام زین العابدین علیه‏السلام فرمود: «هرکه خود را به این چهار ویژگی آراسته کند، اسلام او کامل است و خدا از او راضی؛ به عهد و پیمان خود با مردم وفا کند، زبانی راستگو داشته باشد، در همه حال خدا را ناظر بداند و کار زشت انجام ندهد، و با خانواده و اهل و عیالش خوش اخلاق باشد.» [1] . پیرمرد از شنیدن این حدیث از امام خداحافظی کرد و رفت، رفت تا با توکل بر خدا اگر نقصی در اسلامش وجود دارد با عمل به توصیه‏های آن امام بزرگوار آن را بر طرف کند.

پی نوشت ها:
[1] خصال، ج 1 ص 222، ح 50.

منبع: حیات پاکان داستانهایی از زندگی امام سجاد؛ مهدی محدثی؛ بوستان کتاب چاپ اول 1383.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir