حق رفیق‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
حق رفیق‏
«و أما حق الصاحب فان تصحبه بالفضل ما وجدت الیه سبیلا، و الا فلا أقل من الانصاف، و أن تکرمه کما یکرمک، و تحفظه کما یحفظک، و لا یسبقک فی ما بینک و بینه الی مکرمة، فان سبقک کافأته، و لا تقصر به عما یستحق من المودة، تلزم نفسک نصیحته، و حیاطته، و معاضدته علی طاعة ربه، و معونته علی نفسه فی ما لا یهم به من معصیة ربه.
ثم تکون علیه رحمة، و لا تکون علیه عذابا، و لا قوة الا بالله...» «اما حق رفیقت آن است که با لطف و بزرگواری با او برخورد کنی و یا لا اقل به او به انصاف رفتار نمایی، همان طوری که او به تو احترام می‏کند، تو نیز او را محترم شماری و در حدی که او تو را پاس می‏دارد تو نیز حرمت او را نگهداری؛ طوری باشی که او در نیکی و نیکوکاری از دست پیش تو نزند و اگر پیش از تو احسانی کرد تو نیز جبران کنی، و در حدی که شایسته است از محبت به او کوتاهی نکنی، نصیحت و پاسداری و کمک به او در راه طاعت پروردگار و یاری در برابر سرکشی نفسش از فرمان خدا را برخود واجب شماری. وانگهی نسبت به او مایه رحمت باشی نه عذاب و باعث ناراحتی او. هیچ نیرو و توانی جز به خدا نیست.»
امام علیه‏السلام حقوق رفیق بر رفیق را یادآوری فرموده و به شرح زیر بیان کرده است:
1- رفاقت بر اساس فضیلت و نیکی استوار گردد.
2- هر یک از دو طرف رفیقش را پاس دارد.
3- رفاقت بر اساس دوستی و محبت و برادری استوار باشد.
4- هر کدام نسبت به دیگری خیرخواه باشد.
5- هر یک از دو طرف، دوستش را در راه طاعت خدای تعالی و دوری از معاصی الهی کمک کند.
6- رفاقت بر پایه رحمت و نعمت باشد، نه عذاب و ناراحتی.

منبع: تحلیلی از زندگانی امام سجاد (جلد 2)؛ باقر شریف قرشی؛ ترجمه محمد رضا عطائی؛ کنگره جهانی حضرت رضا علیه السلام 1372.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir