حق کوچکتر

نوع اصطلاح :
عنوان :
حق کوچکتر
«أما حق الصغیر فرحمته، و تثقیفه، و تعلیمه، و العفو عنه، و الستر علیه، و الرفق به، و المعونة له، و الستر علی جرائر حداثته، فانه سبب للتوبة، و المداراة، و ترک مماحکته، فان ذلک أدنی لرشده...» «اما حق خردسال آن است که به او محبت کنی و به پرورش و آموزش همت گماری و از لغزشهای او گذشت و چشم پوشی کنی، و با او مدارا نموده و به او کمک کنی و نسبت به اشتباهاتی که در نوجوانی از او سر زده، نادیده انگاری، زیرا که چنین برخوردی خود باعث توبه و بازگشت او می‏گردد، و با وی به ملایمت رفتار کنی و مبادا احساسات او را تحریک نمایی که این روش برای رشد او پسندیده‏تر است...»
امام علیه‏السلام، حقوقی را برای خردسال بر بزرگتر اعلام فرموده است که از ارکان تربیت اسلامی و به شرح زیر می‏باشد:
1- لطف و محبت بر خردسال و برخورد نکردن با او به درشتی و سنگدلی زیرا که اینها باعث انحراف و ایجاد عقده روحی در وی می‏گردد.
2- پرورش و تعلیم و بازگشودن افقهای معرفت و آگاهی در برابر او تا از آنها بهره‏مند شود.
3- مدارا کردن با او که خود باعث جلب نظر او می‏گردد.
4- و در کارهای مورد نیاز، به او کمک کردن.
5- چشم پوشی و گذشت از اشتباهاتی که در نوجوانی از او سر زده و بر ملا نکردن آنها زیرا که این پرده پوشی باعث دوری جستن از آنها می‏گردد.
6- مدارا کردن و ترک مخاصمه با او، زیرا که این روش برای رشد او مناسبتر است.
این بود اموری که امام علیه‏السلام آنها را از عوامل صلاح رشد و تهذیب وی دانسته است.

منبع: تحلیلی از زندگانی امام سجاد (جلد 2)؛ باقر شریف قرشی؛ ترجمه محمد رضا عطائی؛ کنگره جهانی حضرت رضا علیه السلام 1372.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir