حق توده مردم‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
حق توده مردم‏
«و أما حق أهل ملتک عامة فاضمار السلامة، و نشر جناح الرحمة، و الرفق بمسیئهم و تألفهم، و استصلاحهم، و شکر محسنهم الی نفسه، و الیک، فان احسانه الی نفسه احسانه الیک، اذ کف عنک أذاه، و کفاک مؤونته، و حبس عنک نفسه، فعمهم جمیعا بدعوتک، و انصرهم جمیعا بنصرتک، و أنزلهم جمیعا منازلهم، کبیرهم بمنزلة الوالد، و صغیرهم بمنزلة الولد، و أوسطهم بمنزلة الأخ، فمن أتاک تعاهدته بلطف و رحمة، و صل أخاک بما یجب للأخ علی أخیه...»
«اما حقوق توده مردم آن است که با حسن نیت و مهر و محبت و مدارا با بدیهایشان رفتار کنی و با دلجویی در صدد اصلاح حالشان بر آیی و از کسانی که به ایشان و شما نیکی می‏کنند سپاسگزار باشی، زیرا که احسان کسی نسبت به خود در حقیقت احسان به توست به خاطر آن که آزاری به تو نرسانده و زحمتی بر دوش تو ندارد و جلو هوای نفسش را گرفته است، وانگهی همه را دعا کن و به همه کمک کن و هر کدام را در حد خودش محترم شمار؛ بزرگترها را به منزله پدر و کوچکترها را به جای فرزند و میان سالها را همچون بردار خودت بدان. هر کس نزد تو آمد، با او به مهر و محبت برخورد کن و با برادرانت با رعایت حقوق برادری رابطه برادرانه داشته باش...»
براستی که تمام مسلمانان حقوقی دارند، بر هر مسلمانی رعایت آن حقوق لازم است و آن حقوق بطوری که امام علیه‏السلام اعلان فرموده، به شرح زیر می‏باشد:
1- بر هر مسلمانی لازم است نسبت به تمام مسلمانان حسن نیت و مهر و محبت داشته باشد.
2-با آنان به نرمش و ملایمت رفتار کند و به هیچ کس برتری جویی و تکبر نورزد.
3- نسبت به کسی که بدی کرده است مدارا کند، و با درشتی برخورد نکند زیرا که این خود باعث اصلاح وی می‏گردد.
4- و در راه همبستگی و اتحاد و وحدت کلمه مسلمین قدم بردارد.
5- از کسانی که نیکی کرده‏اند به خاطر نیکوکاریشان سپاسگزاری کند و ایشان را بر این خصلت کریمانه‏ای که فایده‏اش عاید جامعه می‏گردد، تشویق کند.
6- اگر دشمنی به ایشان هجوم آورد، به یاری ایشان قیام کند.
7- بزرگترها را به منزله پدر و کوچکترها را به جای فرزند و میانسالان را همچون برادر خود بداند... و مسلم است که این حقوق را اگر مسلمین بر واقعیت زندگی خود منطبق کنند، همگی به منزله یک دست و یک قدرت می‏شوند و اختلاف کلمه در میان ایشان نخواهد بود و جدایی و تفرقه در جامعه اسلامی به وجود نخواهد آمد و هیچ یک از ملل جهان چشم طمع به آنها نخواهد داشت.

منبع: تحلیلی از زندگانی امام سجاد (جلد 2)؛ باقر شریف قرشی؛ ترجمه محمد رضا عطائی؛ کنگره جهانی حضرت رضا علیه السلام 1372.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir