پناه بردن به خدای تعالی

نوع اصطلاح :
عنوان :
پناه بردن به خدای تعالی
عنوان دعا چنین است:
و کان من دعائه علیه‏السلام فی اللجا الی الله تعالی، از دعاهای امام (ع) در پناه بردن به خدای تعالی است.

محتوای دعا
امام سجاد (ع) اراده خداوند را حاکم بر همه چیز معرفی می‏کند، لذا در فراز اول دعا می‏فرماید: اللهم ان تشاتعف عنا فبفضلک، و ان تشاتعذبنا فبعدلک، خدایا اگر بخواهی ما را عفو کنی از فضل و احسان تو است (نه شایستگی ما) و اگر بخواهی ما را به کیفر برسانی از عدل و دادگری تو است (نه ستم بر ما) سپس از خداوند جل جلاله بخشش او را درخواست می‏کند و می‏فرماید: یا غنی الاغنیاء، ها نحن عبادک بین یدیک و انا افقر الفقراء الیک، فاجبر فاقتنا بوسعک، ای بی‏نیاز بی‏نیازان، اینک ما بندگان تو و در اختیار توایم، و من نیازمندترین نیازمندان به تو هستم، پس به بی‏نیازی و عطای خود نیازمندی ما را برطرف فرما. و در فراز دیگر دعاء می‏فرماید: و الی این مذهبنا عن بابک، و از درگاه تو به کجا برویم؟ (جز تو کسی و جز درگاهت پناهی نداریم). امام سجاد (ع)، ایستاده بر قله عرفان، درس پرستش حقیقی و نیایش خالصانه و خاضعانه را در زیباترین عبارات و کلمات بیان می‏کند. در حقیقت این دعا چگونه پناه بردن به خدا را آموزش می‏دهد. و آنگاه که انسان همه درها را بسته می‏بیند، تنها یک در همیشه به روی او گشوده است و آن درگاه خداوند کریم است، درگاهی که هیچکس از آن محروم بازنمی‏گردد. و امام (ع) راه بهره بردن از این نعمت بزرگ را می‏آموزد، تا بدین وسیله روحهای تشنه را از قطرات حیاتبخش دعا و پرستش سیراب کرده و دریچه‏ای نو بر آنها گشوده، و نهال امید و آرامش را در دلهای آنان بکارد.
آنچه امام سجاد علیه‏السلام در این دعا و دعاهای دیگر صحیفه در مقام نیایش و پرستش خداوند جل جلاله بیان می‏کند، برگرفته از معرفت و شناخت و عشق و محبت ایشان به خداوند است. گویی کلمات و واژه‏ها پاره‏هایی از وجود نورانی اوست که به پیشگاه اقدس الهی عرضه می‏شود، و زیباترین و ژرفترین و متعالی‏ترین ارتباط انسان کامل را با خداوند و معبود خویش نشان می‏دهد. زیرا عبادت امام معصوم علیه‏السلام، امام عبادتها و نیایش ایشان امام نیایش‏هاست، و هیچ انسانی نمی‏تواند بر قله رفیع معرفت و عشق و محبت امام معصوم علیه‏السلام نسبت به خداوند دست پیدا کند. و آنچه ما می‏توانیم از بیانات و کلمات و عبارات نورانی ائمه معصومین (ع) و فرازهای ادعیه صحیفه سجادیه کسب کنیم، به قدر توان و استعداد و قابلیت خود، تنها قطره‏ای، ذره‏ای و نمی از این اقیانوس مواج معرفت الهی است. و این قطره نیز اگر نصیب گردد همه ما را بس.

منبع: دانستنیهای صحیفه سجادیه؛ مصطفی اسرار؛ محیا.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir