استخاره و درخواست خیر از خداوند

نوع اصطلاح :
عنوان :
استخاره و درخواست خیر از خداوند
عنوان دعا چنین است:
و کان من دعائه علیه‏السلام فی الاستخاره، از دعاهای امام (ع) در استخاره و درخواست خیر و نیکی از خداوند است. «استخاره» به معنی طلب خیر و نیکی از خداوند است. و درباره انجام آن روایات متعددی وجود دارد. و به شیوه‏های گوناگون انجام می‏گیرد. مثل استخاره با قرآن مجید و استخاره با تسبیح و نیز به وسیله نوشتن کلماتی بر کاغذ در زمینه انجام و عدم انجام کاری و برداشتن یکی از آنها، و پیش از استخاره نیز، جهت آمادگی، خواندن نمازها و دعاهایی سفارش شده است. و اینکه در مورد چه اموری می‏شود استخاره کرد در اموری که انجام آن روا باشد می‏شود استخاره کرد. و در مورد واجبات و محرمات استخاره جایز نیست. مثلا کسی استخاره کند که نماز واجب را بخواند یا نه و یا اینکه استخاره کند، که روزه واجب خود را باطل کند، که در این امور استخاره صحیح نیست. «استخاره» از نظر روانی به انسان آرامش می‏دهد، معمولا اگر انسان در مورد کاری دچار سرگردانی شود و سپس آن را انجام بدهد بعد از انجام آن یا در حین انجام، همواره دلهره دارد که نکند اشتباه کرده باشد، و با خود می‏گوید اگر انجام داده بودم بهتر بود. ولی وقتی به نوعی با خدا مشورت کند و از طریق استخاره، خیر و نیکی را از خداوند درخواست نماید، استخاره هر نتیجه‏ای که داشته باشد، انسان آرامش پیدا می‏کند، زیرا اگر پاسخ منفی باشد، انسان می‏پذیرد و می‏گوید خواست خدا بوده و اگر پاسخ مثبت باشد با دلگرمی و اطمینان آنرا انجام می‏دهد و مطمئن است نتیجه هر چه باشد خیر و خوبی است، لذا استخاره انسان را از تشویش و نگرانی بیرون می‏آورد و در دودلی و شک در امور، راهشگای (راهگشای) او خواهد بود. امام سجاد (ع) در دعای استخاره می‏فرماید: اللهم انی استخیرک بعلمک، فصل علی محمد و آله، و اقض لی بالخیره، خدایا من به دانایی و علمت (به خیر و شر) از تو خیر و نیکی درخواست می‏نمایم، پس بر محمد و آل او درود فرست و خیر و نیکی را برایم مقدر فرما. آنگاه به پاره‏ای از فوائد استخاره در قالب دعا اشاره می‏فرماید که عبارتند از:
1- الهام خیر و نیکی به انسان، و الهمنا معرفه الاختیار، و شناسایی اختیار را به ما الهام کن.
2- شناخت آنچه خوشنودی خدا در آن است، و اجعل ذلک ذریعه الی الرضا بما قضیت لنا، و آن را وسیله خوشنودی به آنچه برای ما مقدر کرده‏ای قرار ده.
3- دوری از شک و دودلی، فازح عنا ریب الارتیاب، شک و دودلی را از ما دور کن.
سپس در فراز آخر دعا از خداوند درخواست حسن عاقبت کرده می‏فرماید: و اختم لنا بالتی هی احمد عاقبه، و اکرم مصیرا، و کار ما را به راهی که پایانش پسندیده‏تر و بازگشتش گرامی‏تر است به پایان برسان.

منبع: دانستنیهای صحیفه سجادیه؛ مصطفی اسرار؛ محیا.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir