عذرخواهی از کوتاهی در ادای حقوق بندگان

نوع اصطلاح :
عنوان :
عذرخواهی از کوتاهی در ادای حقوق بندگان
عنوان دعا چنین است: و کان من دعائه علیه‏السلام فی الاعتذار من تبعات العباد و من التقصیر فی حقوقهم و فی فکاک رقبته من النار، از دعاهای امام ( ع) در عذرخواهی از دادخواهی‏های مردم بر اثر ستمی که به آنها رسیده است و از کوتاهی در ادای حقوق بندگان و طلب رهایی از عذاب آتش می‏باشد.

محتوای دعا
امام (ع) در قالب دعا پاره‏ای از حقوق مومنین نسبت به یکدیگر را بیان می‏فرماید: اللهم انی اعتذر الیک من مظلوم ظلم بحضرتی فلم انصره، و من معروف اسدی الی فلم اشکره، خدایا من به درگاه تو عذر می‏خواهم از این که در حضور من به ستمدیده‏ای ظلمی رسیده باشد و من او را یاری نکرده باشم، و از اینکه معروفی (یعنی خیر و احسانی) از کسی به من رسیده باشد و من شکر او را به جا نیاورده باشم.
و در مورد پذیرش عذرخواهی می‏فرماید:
و من مسیئی اعتذر الی فلم اعذره، و از اینکه کسی نزد من از کار بدی عذرخواه آمده باشد و من عذرش را نپذیرفته باشم. و در بخش دیگر در مورد برطرف کردن مشکل اقتصادی و کمک به حاجتمندان می‏فرماید: و من ذی فافه سالنی فلم اوثره، و از اینکه فقیر و نیازمندی از من درخواست چیزی کند و من بر او ایثار و اعطا نکرده باشم. و در مورد رعایت حقوق مومن می‏فرماید: و من حق ذی حق لزمنی لمومن فلم اوفره، و از اینکه حقی از حقوق مومنی بر من لزوم یافته باشد و من اداء آن حق به حد کمال نکرده باشم.
و در مورد پوشش عیب مومن چنین اشاره می‏فرماید: و من عیب مومن ظهر لی فلم استره، و از اینکه عیب کسی بر من آشکار شود و من آن عیب را نپوشانیده باشم. آنچه از حقوق مومنین بر یکدیگر در این دعا بیان شده عبارتند از:
1- دفاع از مومن
2- شکر کردن در برابر احسان مومن
3- پذیرش عذرخواهی مومن
4- کمک به فقرا و مستمندان مومن
5- اداء حق مومن
6- پوشاندن عیوب مومن

منبع: دانستنیهای صحیفه سجادیه؛ مصطفی اسرار؛ محیا.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir