عبادت امام سجاد

نوع اصطلاح :
عنوان :
عبادت امام سجاد
حضرت امام محمدباقر علیه‏السلام فرمود: خصلتهای پدرم حضرت زین‏العابدین علیه‏السلام زیاد است منجمله: در هر شبانه‏روز مثل جدش امیرالمؤمنین علی علیه‏السلام هزار رکعت نماز می‏خواند و پانصد درخت خرما داشت و کنار هر درختی دو رکعت نماز می‏خواند.
وقتی آماده‏ی نماز می‏شد، رنگ چهره‏اش دگرگون می‏شد و وقت ایستادن به نماز، مثل عبدی ذلیل و متواضع که در برابر پادشاهی جلیل و عظیم قرار گرفته و تمام اعضاء بدنش از ترس و خوف الهی می‏لرزید. نمازش مثل کسی بود که در حال وداع و آخرین دیدار با خداوندش است.
وقت نماز به هیچ کسی و هیچ طرفی توجه نداشت و تمام توجهش به خدای مهربان بود به طوری که گاهی عبایش از روی شانه‏اش می‏افتاد، اهمیتی نمی‏داد. و به آن حضرت می‏گفتند: می‏فرمود: «مگر نمی‏دانید مقابل چه قدرتی ایستاده‏ام و با چه کسی صحبت می‏کنم؟!»
می‏گفتند: پس وای به حال ما بیچاره‏ها با این نمازهایمان. حضرت می‏فرمودند: نافله بخوانید که نمازهای نافله جبران همه‏ی ضعفهای شما را می‏کند. [1] .

حجت داور، علی بن الحسین‏
شافع محشر، علی بن الحسین‏

حضرت سجاد، زین‏العابدین‏
سبط پیغمبر، علی بن الحسین‏

شمع محراب عبودیت بود
زینت منبر، علی بن الحسین‏

عارفان را در طریق عشق هست‏
ماه خوش منظر، علی بن الحسین‏

بعد ثارالله، بر اهل ولاست‏
سید و سرور، علی بن الحسین [2] .

پی نوشت ها:
[1] خصال صدوق 5172 / ح 4 - مجموعه زندگانی 14 معصوم 2 / 680 و 681.
[2] گلهای ولایت 128.

منبع: داستان‏هایی از اخلاق و رفتار امام سجاد زین‏العابدین؛ علی میرخلف‏زاده؛ محمد و آل محمد صلی الله علیه و آله و سلم چاپ اول تابستان 1383.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir