هنگام فرارسیدن ماه مبارک رمضان

نوع اصطلاح :
عنوان :
هنگام فرارسیدن ماه مبارک رمضان
عنوان دعا چنین است:
و کان من دعائه علیه‏السلام اذا دخل شهر رمضان، از دعاهای امام (ع) هنگامی که ماه مبارک رمضان فرامی‏رسید.

محتوای دعا
امام (ع) در ابتدای این دعا در حمد و ثنای الهی چنین می‏فرماید: الحمد لله الذی هدانا لحمده، و جعلنا من اهله لنکون لاحسانه من الشاکرین، و لیجزینا علی ذلک جزاء المحسنین، سپاس خدایی که ما را برای سپاسگزاری خود راهنمایی نمود، و از اهل سپاس قرار داد تا برای احسان و نیکیش از سپاسگزاران باشیم. سپس در فراز دیگر دعا ماه مبارک رمضان را اینگونه معرفی می‏نماید:
1- شهر رمضان، ماه رمضان (رمضان نامیده شده برای آنکه یرمض الذنوب، گناهان را می‏سوزاند.)
2- شهر الصیام، ماه روزه
3- شهر الاسلام، ماه اسلام (یا به دلیل فرمانبرداری خدا در این ماه، یا به واسطه اینکه روزه آن از ویژگیهای اسلام است)
4- شهر الطهور، ماه پاکیزگی.
5- شهر التمحیص، ماه تصفیه و پاک کردن (از گناهان) یا ماه اخلاص
6- شهر القیام، ماه قیام و ایستادن (برای عبادت و اطاعت خدا)
آنگاه در فراز دیگر دعا معیارهای روزه‏دار واقعی بودن را اینگونه بیان می‏فرماید:
اعنا علی صیامه بکف الجوارح عن معاصیک، ما را بر روزه داشتن آن به وسیله بازداشتن اندام از گناهان (و به کار بردن آنها در آنچه تو را خشنود می‏گرداند) یاری فرما.
حتی لا نضغی باسماعنا الی لغو، و لا نسرع بابصارنا الی لهو، و حتی لا نبسط ایدینا الی محظور، و لا نحطو باقدامنا الی محجور، و حتی لا تعی بطوننا الا ما احللت، و لا تنطق السنتنا الا بما مثلث، تا با گوشهایمان سخن بیهوده گوش ندهیم، و با چشمهایمان به سوی بازی نشتابیم، و دستهایمان را به حرام دراز ننماییم، و با قدمهایمان به سوی آنچه منع و حرام گشته نرویم، و شکمهایمان جز از چیزهایی که حلال کرده‏ای گرد نیاورد، و زبانهایمان گویا نشود جز به آنچه تو خبر داده و بیان فرموده‏ای.
سپس در مورد نماز می‏فرماید: وقفنا فیه علی مواقیت الصلوات الخمس بحدودها التی حددت، و فروضها التی فرضت، و وظائفها التی وظفت، و اوقاتها التی وقت، و ما را در آن (ماه مبارک رمضان) بر اوقات نمازهای پنجگانه با حدود و احکامش که مقرر نموده‏ای و واجباتش که واجب کرده‏ای و شروط و اوقاتش که شرط و تعیین گردانیده‏ای آگاه فرما.
و درخواستهای دیگری که امام (ع) به ما می‏آموزد که در این ماه مبارک از خداوند داشته باشیم عبارتند از:
1- نیکی و بخشش به خویشاوندان
2- صله رحم
3- احسان و نیکی به همسایگان
4- پاک کردن اموال از مظالم و ظلم و ستم
5- زکات دادن
6- پیوند با کسانی که از ما بریده‏اند
7- رعایت عدل و انصاف
8- توبه و بازگشت به سوی خدا
و از آنجا که طاعات و عبادات و فرمانبرداری از خدا تنها مختص ماه مبارک رمضان نبوده، بلکه در همه ماهها باید در جهت خودسازی و اصلاح خود و جامعه تلاش نمود، لذا امام (ع) به منظور استمرار عبادات و طاعات ماه مبارک رمضان در ماههای دیگر سال می‏فرماید: اللهم و اجعلنا فی سائر الشهور و الایام کذلک ما عمرتنا، خدایا ما را در باقی ماهها و روزها تا زمانی که زنده داری، اینگونه (یعنی مانند حالی که در ماه مبارک رمضان داریم) قرار ده.

منبع: دانستنیهای صحیفه سجادیه؛ مصطفی اسرار؛ محیا.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir