دستگیری

نوع اصطلاح :
عنوان :
دستگیری
حضرت سجاد علیه‏السلام شب‏های تاریک صورت خودشان را می‏پوشانیدند و کیسه‏های آرد و خرما و پول به پشت خودشان حمل می‏کردند و آنها را بین فقراء و نیازمندان توزیع و تقسیم می‏کردند و وقتی که حضرت وفات کردند، تازه مردم متوجه شدند که او امام زین‏العابدین علیه‏السلام بوده است.
امام سجاد علیه‏السلام سرپرستی بیش از صد خانوار مستضعف و بی‏بضاعت را بر عهده داشت و به آنها کمک می‏کرد. امام سجاد علیه‏السلام همیشه سعی داشت که در کنار سفره‏اش یتیمان و تهی‏دستان و درماندگان بنشیند، و آنهائیکه معلول و مفلوج بودند حضرت با دست مبارکشان برای آنها لقمه می‏گرفت و دهانشان می‏گذاشت، و اگر عائله‏مند بودند مقداری هم برای خانواده‏هایشان غذا می‏فرستاد. [1] . یکی از اصحاب امام زین‏العابدین می‏گوید:
در یکی از شبهای سرد و بارانی حضرت را دیدم که مقداری آرد بر پشت خود حمل کرده و به سمتی در حال حرکت است. جلو آمدم و گفتم: یابن رسول الله! این‏ها چیست؟ و کجا می‏روید؟
حضرت فرمود: سفری در پیش دارم و آن زاد و توشه است که نیاز مبرم راهم می باشد.
عرض کردم: آقا جان! اجازه بفرمائید تا پیش خدمتم را بفرستم شما را کمک کند. آقا قبول نفرمود. گفتم آقا جان! اجازه دهید پس من هیزم‏ها را کمک شما حمل کنم؟ امام فرمود: نه این وظیفه‏ی خودم است و باید خودم تنها آنها را به مقصد برسانم و به دست مستحقینش برسانم، و گرنه برایم سودی ندارد. و تو را به خدا قسمت می‏دهم بر گرد و مرا به حال خودم بگذار. بعد از چند روز حضرت را دیدم گفتم: یابن رسول الله! شما که فرمودید سفری در پیش دارم پس چه شد. حضرت فرمود: بله، سفری در پیش دارم، ولی نه آنچه تو فکر می‏کنی؟ بلکه منظورم سفر مرگ و قبر و قیامت است که باید خود را برای آن مهیا کنم. هر کس خودش را در مسیر سفر آخرت ببیند، باید از حرام و کارهای خلاف دوری کند و همیشه سعی کند به دیگران کمک کند. [2] .

ای آنکه فروغ چشم احباب تویی‏
در بحر کرامت در نایاب تویی‏

بگرفت شکوه منبر از خطبه‏ی تو
ای روح دعا، زینت محراب تویی [3] .

پی نوشت ها:
[1] مجموعه زندگانی 14 معصوم 2 / 682 - خاندانی وحی 413.
[2] علل‏الشرایع.
[3] گلهای ولایت 126.

منبع: داستان‏هایی از اخلاق و رفتار امام سجاد زین‏العابدین؛ علی میرخلف‏زاده؛ محمد و آل محمد صلی الله علیه و آله و سلم چاپ اول تابستان 1383.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir