اندیشه در عظمت خلقت

نوع اصطلاح :
عنوان :
اندیشه در عظمت خلقت
امام سجاد علیه‏السلام شبی از بستر خواب برخاست، تا نماز شب بخواند، هنگامی که وضو می‏گرفت، چشمش به آسمان افتاد، همچنان به ستارگان نگاه کرد، و با حالتی خاص به ستارگان درخشان می‏نگریست و غرق در فکر شده و مبهوت مانده بود تا سپیده سحر دمیده و هنوز دست امام سجاد علیه‏السلام در ظرف آب بود که صدای مؤذن را شنید که اذان می‏گوید. [1] .
اندیشه‏ی آن حضرت در آفرینش ستارگان و آفریدگار آنها بود و در حقیقت سیمای خدا را در آینه‏ی ستارگان آسمان می‏دید. [2] [3] . امام سجاد علیه‏السلام وقتی که نماز صبح را می‏خواند، در سجاده‏ی خود می‏نشست و دعا می‏خواند تا موقعی که خورشید طلوع کند، و بعد از طلوع خورشید، دو رکعت نماز برای سلامتی خود و افراد خانواده‏اش می‏خواند و بعد مختصری می‏خوابید و وقتی از خواب بیدار می‏شد، دندانهای خود را مسواک می‏کرد و بعد از آن مشغول صرف صبحانه می‏شد. [4] .
سعید بن مسیب گفت: یک روز محضر مقدس امام سجاد علیه‏السلام مشرف شدم در حالی که آن حضرت مشغول خواندن نماز بود، وقتی نمازشان تمام شد، بنده‏ی خدایی درب خانه را زد.
حضرت فرمود: فقیر و گدا و سائلی است و تقاضای کمک دارد، او را ناامید نکنید و چیزی به او بدهید. [5] . حضرت سجاد علیه‏السلام در زمستان لباس خز می‏خرید و چون تابستان می‏شد آن را می‏فروخت و پولش را صدقه می‏داد. [6] .

بلند مرتبه باشد، مقام حضرت سجاد
فراز قله‏ی نور است، نام حضرت سجاد

زلال عاطفه جاریست، از صحیفه نورش‏
شکوه عرش، نگر در کلام حضرت سجاد

امیر هر دو جهان است، آنکه گشته به عالم‏
ز جان، غلام غلام غلام حضرت سجاد

کجاست اسیر هوی و هوس شود، به زمانه‏
کسی که گام نهد، جای گام حضرت سجاد

مخوان ز جهل، ذلیل و علیل شمس هدی را
که هست، توسن اقبال، رام حضرت سجاد

نسیم شام، رسانده به گوش خلق جهانی‏
همان خطابه بودی، پیام حضرت سجاد [7] .

پی نوشت ها:
[1] «...فجعل یفکر فی خلقها حتی اصبح المؤذن و یده فی الاناء». (ریاض الساکین سید علیخان مطابق نقل بهترین راه شناخت خدا، 348).
[2] قابل توجه اینکه در آسمان، یک میلیارد کهکشان (راه شیری) وجود دارد، که هر کهکشان دارای صد میلیارد ستاره است که یکی از آن ستاره‏ها، خورشید ما است که این خورشید، یک میلیون برابر زمین است. شرح این مطلب در کتاب «پیدایش و مرگ خورشید» بخوانید.
[3] داستان دوستان 4 / 98.
[4] مستدرک الوسائل 6 / 350.
[5] کافی 4 / 15.
[6] مجموعه زندگانی 14 معصوم 681.
[7] ولایت عشق 127.

منبع: داستان‏هایی از اخلاق و رفتار امام سجاد زین‏العابدین؛ علی میرخلف‏زاده؛ محمد و آل محمد صلی الله علیه و آله و سلم چاپ اول تابستان 1383.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir