شکر نعمت

نوع اصطلاح :
عنوان :
شکر نعمت
یکی از اصحاب امام زین‏العابدین علیه‏السلام حکایت کرد:
روزی با حضرت امام زین‏العابدین علیه‏السلام نزد عبدالملک مروان رفتیم؛ عبدالملک، احترام شایانی به حضرت سجاد علیه‏السلام کرد و تا چشمش به آثار سجود در صورت و پیشانی مبارک حضرت افتاد، گفت: ای ابومحمد! خودتان را خیلی به زحمت عبادت انداخته‏اید، با این که خداوند متعال تمام خوبی‏ها را به شما عنایت کرده، و شما از نزدیک‏ترین شخص به رسول خدا صلی الله علیه و اله و سلم هستید، شما دارای علم و دانش و کمال می‏باشید که دیگران از چنین درجه‏ای محروم هستند. حضرت سجاد علیه‏السلام فرمود: آنچه از فضل پروردگار و توفیقات الهی برای من گفتی، نیاز به شکر و سپاس‏گذاری دارد.
پیغمبر خدا صلی الله علیه و اله و سلم با این که گناهی نداشت، آن قدر نماز می‏خواند که پاهای مبارکش ورم کرده بود و به قدری روزه می‏گرفت که دهان مبارکشان خشک می‏شد. باز می‏فرمود: آیا بنده‏ی شکرگزار خدا نباشم؟ و من از خداوند متعال ممنون و سپاسگزارم که ما را بر دیگران برتری بخشید و به ما جزای خیر عنایت فرمود، و در دنیا و آخرت حمد و سپاس فقط مخصوص اوست. به خدا قسم! اگر تمام اعضاء و جوارحم قطعه قطعه شود و در اثر عبادت نفسم قطع شود، یک هزارم شکر یکی از نعمت‏های خداوند را به جا نیاورده‏ام. چطور می‏توان نعمت‏های الهی را بشمرم؟! چگونه می‏توان شکر نعمتی از نعمتهایش را انجام دهم.
خدا نکند، پروردگار مرا غافل از شکر نعمتهایش ببیند و اگر عائله‏ام و دیگر خویشان و سایر مردم حقی بر من نداشتند، به جز عبادت و ستایش و نیایش با خدا، کار دیگری انجام نمی‏دادم و حرفی به جز تسبیح و ذکر خدای متعال نمی‏گفتم تا که نفسم قطع شود. زهری می‏گوید: بعد دیدم امام به گریه افتاد و عبدالملک هم گریه‏اش گرفت و گفت: چقدر فرق است بین کسی که آخرت را بخواهد و برای آن کوشش و تلاش می‏کند. بین آن کسی که دینار بخواهد و ترس هم ندارد از کجا و چطور به دست می‏آورد. [1] .

حق را چو نمونه بنده بودی سجاد
خورشید به دل نشانده بودی سجاد

بعد از گذر حماسه‏ی عاشورا
والله شهید زنده بودی سجاد [2] .

پی نوشت ها:
[1] بحارالانوار 46 / 52.
[2] گلهای ولایت مصلحی 161.

منبع: داستان‏هایی از اخلاق و رفتار امام سجاد زین‏العابدین؛ علی میرخلف‏زاده؛ محمد و آل محمد صلی الله علیه و آله و سلم چاپ اول تابستان 1383.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir