صفات شیعه

نوع اصطلاح :
عنوان :
صفات شیعه
یک روز حضرت زین‏العابدین علیه‏السلام در منزل نشسته بود، که یک وقت صدای در منزل آمد.
حضرت به کنیزشان فرمود: برو ببین کیست که در می‏زند؟ وقتی کنیز پشت در خانه آمد و گفت: کیست که در می‏زند؟ شنید که عده‏ای می‏گویند: درب را باز کن، شیعیان شما هستیم. کنیز آمد و خبر شیعیان را برای حضرت بیان کرد. امام زین‏العابدین علیه‏السلام فورا از جای خود بلند شدند و با عجله خود را به درب خانه رساندند و درب منزل را باز کردند ولی همینکه آنها را مشاهده کردند با حالت افسردگی برگشتند و فرمودند: این‏ها دروغ می‏گویند که ما از شیعیان شما هستیم، چون وقار و هیبت اهل ایمان در صورتشان مشاهده نمی‏شود! و آثار عبادت و پرستش در بدن آنها پیدا نیست! و همچنین اثرات سجده در پیشگاه حق، روی پیشانیهایشان دیده نمی‏شود. شیعیان ما علامت دارند، جسم آنها رنجور و پیشانی آنها بر اثر کثرت سجده و چهره‏های آنها بر اثر زیادی عبادت در خانه‏ی خدا نورانیت خاص دارند. [1] .

نور ایزد حجت بر حق امام چهارمین‏
مظهر اسماء حسنی نور رب العالمین‏

چهارمین حجت بگیتی سر اسرار نهان‏
کنز مخفی الهی مشرق نور مبین‏

در عبادت چون رسول الله و در طاعات او
تالی جدش ولی حق امیرالمؤمنین‏

ناید اندر وصف طاعات و عبادتهای او
آن شهی را کو لقب حق داده زین‏العابدین‏

نور یزدان خسرو خوبان علی بن الحسین‏
اوست زین‏العابدین و اوست خیرالساجدین‏

حجت حق وجه حی لا یموت است آن امام‏
ناید اندر دهر مثلش در عبودیت چنین [2] .

پی نوشت ها:
[1] صفات الشیعه 28.
[2] گلواژ 2 / 187.

منبع: داستان‏هایی از اخلاق و رفتار امام سجاد زین‏العابدین؛ علی میرخلف‏زاده؛ محمد و آل محمد صلی الله علیه و آله و سلم چاپ اول تابستان 1383.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir