شخص بد زبان

نوع اصطلاح :
عنوان :
شخص بد زبان
یکی از پسر عموهای حضرت زین‏العابدین علیه‏السلام بنام حسن بن حسن خدمت حضرت رسید و به آن بزرگوار ناسزا گفت، ولی آن حضرت در جوابش چیزی نفرمود.
موقعی که آن شخص رفت، حضرت سجاد علیه‏السلام متوجه اهل مجلس شده و فرمود: شنیدید که این مرد به من چه گفت: اکنون دوست دارم تا با هم نزد او رویم و جواب ناسزاهای او را بگویم! حضار مجلس گفتند: مانعی ندارد. ما هم مایل بودیم که شما جواب او را می‏دادید.
حضرت نعلین‏های خود را پوشید و حرکت کرد. پس از حرکت این آیه شریفه را تلاوت می‏فرمود: «والکاظمین الغیظ و العافین عن الناس و الله یحب المحسنین». [1] .
راوی می‏گوید: وقتی که آن حضرت این آیه را تلاوت فرمود، ما فهمیدیم که آن بزرگوار، او را تنبیه نخواهد کرد. همین که نزدیک منزل آن مرد رسیدیم، امام وی را صدا زد و فرمود: بگوئید که علی بن الحسین آمده وقتی که آن شخص دریافت که حضرت زین‏العابدین علیه‏السلام آمده، گمان کرد که آن بزرگوار، درصدد انتقام است؛ لذا خود را برای دفاع آماده نمود.
موقعی که چشم امام به وی افتاد، فرمود: ای برادر! تو نزد من آمدی و چنین و چنان گفتی. اگر آن سخنانی را که گفتی درباره‏ی من صدق کند، از خدا می‏خواهم که مرا بیامرزد و اگر آنچه که به من نسبت دادی، در وجود من نباشد، خدا تو را بیامرزد.
راوی می‏گوید: همین که آن شخص، این سخنان را از امام زین‏العابدین علیه‏السلام شنید گریه کنان گفت: به خدا دیگر حرف زشت نمی‏زنم. دیدگان آن بزرگوار را بوسید و گفت: آنچه که من درباره‏ی شما گفتم، در وجود تو نیست بلکه من خودم به گفته‏هایم سزاوارترم. [2] .

حضرت سجاد زین‏العابدین‏
حجت بر حق امام چهارمین‏

ریزه خوار سفره‏اش جن و ملک
بر کف مشکل گشایش نه فلک‏

بهترین خلق خدا در روزگار
از رخش آیات رحمت آشکار

سجده او افتخار انبیا است‏
زهد او زینت فزای اتقیا است‏

در صداقت نیست کسی همتای او
بوسه گردون میزند بر پای او [3] .

پی نوشت ها:
[1] آل‏عمران 128 (مردمان با تقوا آن افرادی هستند که غیظ و غضب خود را فرومی‏برند و نسبت به خطای مردم عفو و بخشش می‏کنند و خدا نیکوکاران را دوست دارد).
[2] الارشاد شیخ مفید 2 / 145.
[3] لاله محبت، 233.

منبع: داستان‏هایی از اخلاق و رفتار امام سجاد زین‏العابدین؛ علی میرخلف‏زاده؛ محمد و آل محمد صلی الله علیه و آله و سلم چاپ اول تابستان 1383.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir