تواضع

نوع اصطلاح :
عنوان :
تواضع
حضرت امام صادق علیه‏السلام فرمود: هر وقت حضرت امام زین‏العابدین علیه‏السلام می‏خواست با عده‏ای مسافرت برود سعی می‏کرد با افرادی مسافرت کند که او را نشناسند و شرط می‏کرد تا در همه‏ی کارها مثل هم همکاری و خدمت کند.
در یکی از مسافرت‏هائی که حضرت سجاد علیه‏السلام با گروهی داشت، در بین راه شخصی آن حضرت را شناخت و به همراهان گفت: آیا او را می‏شناسید.
گفتند: نه، او را نمی‏شناسیم، مگر او کیست؟!
آن فرد گفت: او حضرت سجاد علیه‏السلام، پسر امام حسین علیه‏السلام است. همراهان آمدند و دست و پای آقا را بوسه زدند و گفتند: ای پسر رسول خدا صلی الله علیه و اله و سلم نزدیک بود با این عملتان ما را جهنمی کنید و در آتش بسوزانید. اگر جسارتی به شما می‏کردیم،تا آخر عمر بدبخت و بیچاره می‏شدیم. ای آقای ما! چرا این گونه با ما رفتار می‏کنید و به طور ناشناس مسافرت می‏کنید. حضرت فرمود: من یک وقتی با گروهی که مرا می‏شناختند مسافرت کردم و آنها به خاطر رسول خدا صلی الله علیه و اله و سلم بیش از حد به من کمک و خدمت کردند، تصمیم گرفتم که دیگر با آشنا جایی مسافرت نکنم و الان هم ترسیدم که مرا بشناسید و مثل آنها رفتار کنید و من هم نتوانم در کارها با شما مشارکت و کمک کنم. و به خاطر همین خود را معرفی نکردم. [1] .

ای ماه منیر هفت طارم‏
در چرخ وجود مهر چارم‏

نور ششم از چهارده نور
روشن ز رخت جهان دیجور

در دیده‏ی شرع نور عینی‏
پرورده‏ی دامن حسینی‏

شبل علی و علیست نامت‏
هم سنگ کلام حق کلامت‏

ای خون خدای در وجودت‏
اخلاص تو ظاهر از سجودت‏

خلقت، به طفیل آبرویت‏
محراب،بهشت آرزویت [2] .

پی نوشت ها:
[1] وسایل الشیعه 11 / 43.
[2] گلهای اشک 141.

منبع: داستان‏هایی از اخلاق و رفتار امام سجاد زین‏العابدین؛ علی میرخلف‏زاده؛ محمد و آل محمد صلی الله علیه و آله و سلم چاپ اول تابستان 1383.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir