مرد دلقک

نوع اصطلاح :
عنوان :
مرد دلقک
در شهر مدینه مردی دلقک بود که با حرکات خنده آورش مردم را می‏خندانید.
یکبار در جمعی گفت: «این مرد (زین‏العابدین) حوصله مرا سر برده است و من تا کنون نتوانسته‏ام او را بخندانم، اما بالاخره او را مضحکه مردم خواهم کرد.»
مدتی گذشت. یک روز مرد دلقک در حضور مردم امام سجاد علیه‏السلام را دید که در حال عبور است. فورا به دنبال حضرت علیه‏السلام دوید و برای اینکه مردم را بخنداند عبا را از دوش مبارک امام علیه‏السلام برگرفت و به طرفی دوید. امام علیه‏السلام بدون ذره‏ای توجه راه خود را ادامه داد و به واکنش و خنده‏های مردم ابدا توجهی نفرمود. همراهان امام علیه‏السلام مرد دلقک را تنبیه کردند و عبا را از او پس گرفتند و به دوش آن حضرت انداختند. امام علیه‏السلام فرمود:
«این شخص که بود؟» گفتند: «مردی دلقک است که اهل شهر را می‏خنداند.» فرمودند: «از قول من به او بگویید.» «ان لله یوما یخسر فیه المبطلون.» «همانا خداوند را روزی است به نام قیامت. چون آن روز فرا رسد بیهوده کاران زیان می‏کنند.» [1] .

پی نوشت ها:
[1] ابن شهر آشوب، مناقب آل ابی‏طالب (ع)، ج 4، ص 158.

منبع: کرامات و مقامات عرفانی امام سجاد؛ سید علی حسینی قمی؛ نبوغ چاپ دوم 1381.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir