اثرات دستگیری بر بدن

نوع اصطلاح :
عنوان :
اثرات دستگیری بر بدن
آقا حضرت امام محمدباقر علیه‏السلام در احوالات پدر بزرگوارشان حضرت امام زین‏العابدین علیه‏السلام فرمود:
وقتی که پدرم به شهادت رسید و خواستم پیکر مطهر آن حضرت را غسل بدهم، یک عده از اصحاب و اهل خانه را کنار پیکر مطهر خواستم.
وقتی بدن مقدس حضرت برهنه شد و آماده‏ی غسل گردید، همه چشمشان به مواضع سجده‏ی آن حضرت افتاد، که در اثر سجده‏های طولانی، پوست های پیشانی و سر زانو و کف پا و کف دست‏های آن جناب سفت شده و پینه بسته بود، زیرا که آن حضرت در هر شبانه‏روز هزار رکعت نماز می‏خواند و سجده‏های خیلی طولانی به جا می‏آورد. وقتی که به پشت و سر شانه‏های پدرم چشمشان افتاد، اثراتی مثل جای طناب دیده می‏شد وقتی که علت را پرسیدند؟!
گفتم: به خدا قسم کسی غیر از من علت آن را نمی‏داند، اگر پدرم زنده بود، هیچ وقت این سر را نمی‏گفتم. ولی حالا که شهید شده می‏گویم. شب‏ها که از نیمه می‏گذشت و اهل و عیال همه خواب می‏رفتند، پدرم وضو می‏گرفت و دو رکعت نماز می‏خواند و بعد هر چه آذوقه در منزل بود جمع می‏کرد و در کیسه‏ای می‏ریخت و آن را روی شانه می‏گذاشت و از خانه بیرون می‏آمد و به طرف محله‏های فقیرنشین می‏رفت و آن غذاها را بین بیچاره‏ها و تهی‏دست‏ها تقسیم می‏کرد.
کسی او را نمی‏شناخت، فقط می‏دانستند کسی آمده و بین آنها چیزی عنایت کرده و هر شب منتظر آن حضرت بودند و درب خانه‏های خودشان را باز می‏گذاشتند تا سهمیه‏های‏شان را مقابل خانه‏هایشان بگذارد و این برآمدگی و کبودی‏هایی که بر سر شانه و پشت پدرم می‏بینید، همه اثرات همان محموله‏هایی است که برای فقرا و تهی‏دست‏ها می‏برد. [1] .

وه چه عز و رتبه‏ای بهتر از این‏
حق سرودش انت زین‏العابدین‏

شاهد این گفته‏ام تقوای او
آن نماز و گریه‏ی شبهای او

قدسیان فخریه بر او می‏کنند
خاک راهش همچو گل بو می‏کنند

افتخار کعبه و زمزم بود
تا ابد پیوندشان محکم بود

زاده بیت و صفا و زمزم است‏
هر چه در اوصاف او گویم کم است‏

زینت رکن و مقام و مشعر است‏
حجت بر حق خدا را مظهر است [2] .

پی نوشت ها:
[1] مستدرک 7 / 182.
[2] لاله‏های محبت 223.

منبع: داستان‏هایی از اخلاق و رفتار امام سجاد زین‏العابدین؛ علی میرخلف‏زاده؛ محمد و آل محمد صلی الله علیه و آله و سلم چاپ اول تابستان 1383.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir