شیوه عیادت از بیمار

نوع اصطلاح :
عنوان :
شیوه عیادت از بیمار
محمد بن اسامة، بیمار شد و در بستر مرگ افتاد، جمعی از بنی‏هاشم همراه امام سجاد علیه‏السلام به عیادت و دیدار و احوالپرسی او رفتند، و در کنار بسترش نشستند و احوالپرسی کردند. محمد بن اسامه، به آنها گفت: شما می‏دانید که من در صف شما هستم، و به شما نزدیک بودم. اینک مبلغی وام، بر عهده‏ی من هست، دوست دارم قبل از مرگم آن را از جانب من ادا کنید. امام سجاد فرمود: «یک سوم قرض تو به عهده‏ی من، که ادا می‏کنم». سپس ساکت شد و دیگران هم سکوت کردند و چیزی نگفتند. بعداز چند لحظه سکوت، امام سجاد علیه‏السلام به محمد بن اسامه فرمود: «ادای همه قرض‏هایت بر عهده‏ی من».
سپس امام سجاد علیه‏السلام فرمود: «اینکه من در آغاز همه‏ی قرض او را به عهده نگرفتم، از این رو بود، که بنی‏هاشم نگویند، فلانی از ما سبقت گرفت» و گرنه در همان آغاز، همه‏ی دین او را به عهده می‏گرفتم. به این ترتیب امام سجاد علیه‏السلام شیوه‏ی عیادت بیمار را به ما آموخت و در انجام کار نیک نیز رعایت اخلاق اسلامی نمود، و به جوانب امر توجه داشت تا کسی رنجیده خاطر نشود. [1] .

ای که چهارم حجت حق بر همه خلق خدایی‏
هم وصی چهارم ختم رسولان مصطفایی‏

نوگل بشکفته‏ی بستان زهرای بتولی‏
نام نامیت علی هم نام جدت مرتضایی‏

جانشین و وارث و فرزند دلبند حسینی‏
مکه و رکن و مقام و زمزم و سعی و صفایی‏

انت زین العابدین در شأن تو گردید نازل‏
ساجدین را پیشوا و عابدین را راهنمایی‏

دادرس بر بی‏کسان و حامی دلخستگان‏
بی‏پناهان را پناهی، دردمندان را دوایی‏

قبله‏گاه مقبلان و تکیه‏گاه شیعیانی‏
کشتی دین را به بحر پر تلاطم ناخدایی‏

وارث علم جمیع انبیاء و مرسلینی‏
ای صحیفه یادگارت گنج اسرار خدایی [2] .

پی نوشت ها:
[1] حدیقةالشیعه 516 - داستان دوستان 3 / 184 به نقل از روضه کافی 332.
[2] گلهای نبوت.

منبع: داستان‏هایی از اخلاق و رفتار امام سجاد زین‏العابدین؛ علی میرخلف‏زاده؛ محمد و آل محمد صلی الله علیه و آله و سلم چاپ اول تابستان 1383.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir