چشم به دست خدا

نوع اصطلاح :
عنوان :
چشم به دست خدا
یک روز عید عرفه بود، حضرت سجاد علیه‏السلام از جایی عبور می‏کردند، دیدند عده‏ای در حال گدایی هستند و از این و آن تقاضای دستگیری و کمک می‏کنند.
حضرت تعجب کرد و با حالتی شگفت به آنها نگاه کرد و فرمود: وای بر شما که در مثل یک چنین روزی که روز عرفه است از غیر خدا کمک و مساعدت می‏خواهید و چشم‏هایتان به غیر دست خداست و امید به دیگران دارید. [1] . محمد بن ابی‏حمزه می گوید: پدرم گفت: امام سجاد علیه‏السلام را در یکی از شب‏ها در کنار کعبه دیدم که نماز می‏خواند، قیام نماز را طول داد،به گونه‏ای که دیدم گاهی بر پای راستش تکیه می‏داد و گاهی بر پای چپش تکیه می‏داد، سپس شنیدم گریه‏کنان می‏فرمود: یا سیدی تعذبنی و حبک فی قلبی... ای آقای من! آیا مرا عذاب می‏کنی با اینکه حب تو در قلبم هست!!! ای آقا و سرور من من چشمم به دست عنایت توست، آیا می‏خواهی مرا به عذابت گرفتار کنی با اینکه محبت تو در قلبم نشسته [2] .

امام ساجد و عابد که از فرط سجود خود
به اهل سجده پیدا کرد عنوان سیادت را

نه تنها در عبادت زینت عباد می‏باشد
که میراث از علی دارد شهامت را رشادت را

همه شب تا سحر قائم همه ایام را صائم‏
که خالص کرده از بهر خدای خود عبادت را [3] .

پی نوشت ها:
[1] بحار 46 / 62.
[2] داستان‏های اصول کافی 1 / 274.
[3] لاله‏ی عشق 66.

منبع: داستان‏هایی از اخلاق و رفتار امام سجاد زین‏العابدین؛ علی میرخلف‏زاده؛ محمد و آل محمد صلی الله علیه و آله و سلم چاپ اول تابستان 1383.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir