انفاق یا خودسازی

نوع اصطلاح :
عنوان :
انفاق یا خودسازی
از رهنمون‏های قرآن و نیز اندیشه و رفتار عترت این ارزش شفاف می‏گردد، که در نگر دینی همان گونه که به کمیت انفاق توجه شده است، به کیفیت آن بیش از کمیت توجه داده شده، که هر دو در سازندگی و اعتلای روح انسان سهم بسزایی دارند. برای شکل‏گیری این هدف دستور سازنده قرآن و عترت این است که انسان باید برای تأمین نیازهای عمومی و سازندگی و آبادگری، بخشی از امکانات و دارایی‏های خویش را در راه خدا انفاق نماید.
انفاق یعنی گذشت از مال که برای بسیاری عزیزتر از جان است! و نقش محوری در رهایی انسان از وابستگی‏ها دارد. زیرا که وابستگی‏ها همانند زنجیر انسان را به قید می‏کشند و از حرکت و پویایی بازمی‏دارند. برای رهایی از زنجیرهای اسارت چیره شدن بر خواهش‏های نفسانی، انفاق نقش مهم را ایفا می‏نماید.
بارور شدن انفاق و ایفای نقش آن در سازندگی انسان و نیز نقش اقتصادی آن در جامعه موضوعی است که باید از آموزه‏های قرآن و عترت بهره برد. بدون بهره‏وری از آموزه‏های وحی این مهم برآورده نمی‏شود. در همین رابطه چند محور را با توجه به رهنمون‏های قرآن و عترت، مورد توجه قرار می‏دهیم. چه چیزی را انفاق کنیم؟ یکی از محورهای مهم انفاق این است که انسان بداند چه چیزی را باید انفاق نماید. آیا چیزهایی که به کار خودش نمی‏خورد و اضافات زندگی است. و یا کالا و طعامی که به آن بی‏رغبت است، باید انفاق نماید! این گونه انفاق نقش سازنده را به عهده ندارد. زیرا اگر چیزی بی‏اهمیت باشد و خودش نسبت به آن تمایل ندارد انفاق نماید، هیچ گونه نقش سازنده در شخص انفاق کننده ایفا نخواهد نمود.
در همین راستا دستور دینی این است که از آنچه به آن علاقه‏مند هستید و دوست می‏دارید، انفاق کنید. یعنی چیزهایی که در زندگی به کارتان می‏آید. چیزهایی که نقش محوری در زندگی شما دارد و آن را دوست می‏دارید در راه خدا انفاق نمایید، انفقوا من طیبات ما کسبتم. [1] «از پاک‏ترین دست‏آوردهای خود انفاق کنید.» و نیز می‏فرماید: لن تنالوا البر حتی تنفقوا مما تحبون. [2] «به نقش سازنده انفاق (نیکوکاری) دست نخواهید یافت، تا از چیزهایی که دوست می‏دارید انفاق نمایید.» امام سجاد علیه‏السلام از بهترین نعمت‏های خدا که در اختیار داشت مانند آرد، گوشت، خرما، مغز گردو، پول نقد، انفاق می‏نمود. [3] .

پی نوشت ها:
[1] بقره، 267.
[2] آل عمران، 92.
[3] خصال، ج 2، ص 517، بحار، ج 46، ص 11.

منبع: امام سجاد الگوی زندگی؛ حبیب الله احمدی؛ فاطیما چاپ دوم 1384.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir