انفاق در تنگدستی

نوع اصطلاح :
عنوان :
انفاق در تنگدستی
انفاق و گذشت از مال برای فراهم آوردن خوشنودی خدای سبحان در هنگامی که انسان گشاده دست و متمکن می‏باشد، مورد عنایت خداوند سبحان است که فرمود: انفقوا مما رزقناکم. لیکن انفاق برتر آن است که انفاق در هنگام تنگ‏دستی باشد. آن هنگامی که به سختی می‏تواند باری را از دوش دیگری بردارد، آنگاه اگر این ناملایمی را تحمل نمود و دست نیازمندی را گرفت،انفاق برتر انجام داده است. به همین جهت قرآن و عترت به انفاق در دو محور ترغیب می‏نماید. هم در زمان گشاده‏دستی و هم در هنگام تنگ‏دستی، الذین ینفقون فی السراء و الضراء. [1] «آنان که در گشاده‏دستی و تنگ‏دستی انفاق می‏نمایند، انسان‏هایی پرهیزکار می‏باشند». رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم انفاق در هنگام سختی را از نشانه‏های مؤمن می‏شمرد، و الصدقة فی القلة. [2] و سید الساجدین علیه‏السلام از اخلاق و روش انسان مؤمن، انفاق در هنگام سختی عنوان می‏نماید، ان من اخلاق المؤمن الانفاق علی قدر الاقتار. [3] «انفاق در هنگام تنگ‏دستی از اخلاق پسندیده انسان مؤمن است».

پی نوشت ها:
[1] آل عمران، 134.
[2] خصال، ج 2، ص 269.
[3] تحف العقول، ص 282.

منبع: امام سجاد الگوی زندگی؛ حبیب الله احمدی؛ فاطیما چاپ دوم 1384.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir