انس با قرآن

نوع اصطلاح :
عنوان :
انس با قرآن
از شاخص‏ترین رفتار آموزنده عترت، انس با قرآن است. آنان هماره قرآن را قرائت و در آیات آن اندیشه می‏نمودند. ژرفای بی‏پایان قرآن که مملو از گوهرهای نفیس می‏باشد، غواص آشنا را می‏طلبد که در آن غور می‏نماید و به معارف عمیق دستیازی نماید. و عترت آشناترین بر این فن می‏باشند. مخاطب اصلی قرآن که مفاهیم آن را تا اعماق ژرفای آن بر می‏تابد، عترت است که، انما یعرف القرآن من خوطب به. ژرفای دانش وحیانی که عدل قرآن است، نه تنها از معارف عمیق قرآن باخبر است، بلکه از باطن آن که ژرفای دانش و حیاتی قرآن است (تأویل)، باخبرند، و ما یعلم تأویله الا الله و الراسخون فی العلم. [1] و اینک اندیشه ژرفای وحیانی سیدالساجدین علیه‏السلام در این اقیانوس بی‏کران غواصی می‏نماید.
سید الساجدین علیه‏السلام در ترغیب جامعه به روی کرد به قرآن و برحذر شدن از تباهی‏هایی که حزب حاکم بر آن دامن می‏زد، می‏فرماید: درجات بهشتی‏ها به مقدار آیات قرآن است که برای دسترسی به مدارج بالا باید به قرآن روی آورد که قرآن نردبان صعود است، و جعل درجاتها علی قدر آیات القرآن... اقرأ وارق. [2] خود حضرت این کتاب وحیانی و جاوید را آن گونه زیبا و دل‏نشین تلاوت می‏نماید که هر رهگذر را از راه بازمی‏دارد. از زیبایی تلاوت قرآن حضرت، مردم بی‏هوش و مدهوش می‏شدند، ربما مر به المار فصعق من حسن صوته. [3] .
تلاوت همراه با تدبر و اندیشه ژرف آن گونه انس پدیدار می‏سازد که تمام دهشت‏ها را می‏زداید. تمام تنهایی‏ها را به انس تبدیل می‏سازد. که خود این گونه فرمود، اگر قرآن همراه من باشد در روی کره زمین تنهای تنها باشم، هراسی نخواهم داشت. لو مات ما بین المشرق و المغرب لما استوحشت بعد ان یکون القرآن معی. [4] «اگر آنچه در میان مشرق و مغرب زنده وجود دارد، بمیرد؛ من تا هنگامی که قرآن همراهم است هیچ گونه هراس و وحشتی ندارم».
آری این گونه انس با یاد محبوب و نامه معشوق دل را از همه می‏رباید و یاد همگان را به فراموشی می‏سپارد. زیرا که با تجلی جلوه معشوق و حضور در محضر محبوب جلوه اغیار را مجال نمی‏ماند.

پی نوشت ها:
[1] آل عمران، 7.
[2] تفسیر برهان، ج 3، ص 156.
[3] احتجاج، نقل از بحار، ج 46، ص 69.
[4] همان، ص 107، کافی، ج؟.

منبع: امام سجاد الگوی زندگی؛ حبیب الله احمدی؛ فاطیما چاپ دوم 1384.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir