برخورد با دزد

نوع اصطلاح :
عنوان :
برخورد با دزد
یحیی بن علاء می‏گوید: از امام باقر علیه‏السلام شنیدم که فرمود:
یک روز پدرم امام زین‏العابدین علیه‏السلام برای انجام فریضه‏ی حج، از مدینه به سوی مکه رهسپار شد، در مسیر راه به بیابانی بین مکه و مدینه رسید که در آنجا دزدهای زیادی برای غارت و چپاول اموال حاجیان و اذیت و آزار سر راه کمین کرده بودند. همین که امام علیه‏السلام به دزدان رسید، یکی از آن دزدها جلو آمد و راه را بر امام بست و مانع از رفتن آن حضرت شد و به تندی گفت: از مرکب بیا پائین. امام سجاد علیه‏السلام با متانت و خون سردی به آن دزد فرمود: چه می‏خواهی؟ و به دنبال چه چیزی هستی؟ دزد گفت: می‏خواهم تو را بکشم و آنچه داری همه را غارت کنم. امام فرمود: بیا و هر چه دارم با رضایت بین خود و تو تقسیم می‏کنم. نصف مال من و نصف مال تو، و حلالت باشد. دزد گفت: من به این کار راضی نیستم و باید تصمیم خودم را که گفته‏ام به اجرا بگذارم. امام فرمود: آنچه می‏خواهی بردار ولی به اندازه‏ی کفاف و لازم برای من بگذار. دزد ناپاک این پیشنهاد را هم رد کرد. امام به دزد فرمود: آیا می‏دانی پروردگارت کجاست؟ دزد گفت: پروردگار من الآن در خوابست. در این هنگام دو شیر از بیابان آمدند،یکی سر دزد و دیگری دو پای او را دریدند و دزد هلاک شد. امام سجاد علیه‏السلام به او فرمود: «زعمت ان ربک عنک نائم» تو خیال کردی که پروردگارت در خواب است. [1] .

وارث علم امامان مبین‏
کوکب دری رخشنده‏ی دین‏

پیشوای همه‏ی اهل ادب‏
فخر اسلامی ایران و عرب‏

رهبر مکتب ارشاد بود
لقبش حضرت سجاد بود

نام نیکویش علی بن حسین‏
پسر فاطمه را نور دو عین‏

آنکه از خلق جهان سر باشد
وارث علم پیمبر باشد

صاحب جود و مقام و درجات‏
جاری از لعل لبش آب حیات [2] .

پی نوشت ها:
[1] داستان دوستان 1 / 69 از مجموعه‏ی ورام 2 / 81.
[2] راهیان نور / 300.

منبع: داستان‏هایی از اخلاق و رفتار امام سجاد زین‏العابدین؛ علی میرخلف‏زاده؛ محمد و آل محمد صلی الله علیه و آله و سلم چاپ اول تابستان 1383.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir