زیباترین چهره

نوع اصطلاح :
عنوان :
زیباترین چهره
اگر بر اساس معارف قرآن زیبایی انسان به ایمان وی می‏باشد، انسان مؤمن در آن سرا زیبا و شفاف و نورانی متمثل می‏شود. همان گونه که انسان غیر مؤمن و فاسق و کافر کریه المنظر و تاریک و ظلمانی و وحشتناک مبعوث می‏گردد. میزان زیبایی انسان به مقدار درجه ایمان وی وابسته است. هر مقدار ایمان قوی‏تر، زیبایی و نورانیت شدیدتر خواهد بود، یوم تری المؤمنین و المؤمنات یسعی نورهم بین ایدیهم و بایمانهم. [1] «روز قیامت مردان و زنان مؤمن را می‏بینی که نورشان از پیش روی آنان و سمت راست آنان در حرکت است».
به طور صریح قرآن زینت و زیبایی انسان را به ایمان وی می‏داند، و لکن الله حبب الیکم الایمان و زینه فی قلوبکم. [2] «خدای سبحان ایمان را محبوب شما قرار داد و ایمان را زینت قلب‏های شما قرار داد.» هر مقدار ایمان قوی‏تر، زیبایی درخشنده‏تر هر مقدار تیرگی بیشتر، تاریکی فزون‏تر. اگر امام سجاد علیه‏السلام در ایمان و عبادت بر دیگران سبقت گرفته است، اگر امام سجاد علیه‏السلام در اثر پرستش و نماز و سجده، سید الساجدین و سید العابدین و زین العابدین لقب گرفته است، این حقیقت ایمان و درخشندگی عبادت در قیامت پدیدار می‏شود و از حضرت زیباترین چهره را آشکار می‏سازد. زیرا که حقیقت انسان را ایمان و باور وی شکل می‏دهد و در قیامت انسان در حقیقت خویش محشور می‏گردد. روز قیامت روز آشکار شدن پنهان‏هاست. یوم تبلی السرائر. [3] آن روز سیرت‏ها و پنهان‏ها آشکار می‏گردد و سیدالساجدین که زین العابدین است به زیباترین چهره پدیدار می‏گردد. ابن‏عباس از رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم روایت می‏کند هنگامی که روز قیامت بپا می‏شود، منادی ندا می‏دهد زین العابدین کجاست! آنگاه نگاه من (رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم) به فرزندم علی بن الحسین علیه‏السلام افکنده است که در میان صف‏های اهل محشر پیش می‏آید، فکانی انظر الی ولدی علی بن الحسین ابن ابی‏طالب (علیهم‏السلام) یخطو بین الصفوف. [4] .
نیز همین حقیقت را صادق آل محمد (علیهماالسلام) از پدرانش از رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم عنوان می‏نماید، که منادی در قیامت ندا می‏دهد، زین العابدین کجاست، من نگاهم به علی بن الحسین علیه‏السلام است که از میان صف‏ها پیش می‏آید، فکانی انظر الی علی بن الحسین علیه‏السلام یخطو بین الصفوف. [5] زندگی آن سرا تجلی زیبایی‏های این سراست. زیباترین چهره امت که بین صف‏های اهل محشر می‏درخشد و پیش می‏آید، که زیباترین بودن حضرت در آن سرا، نتیجه فضایل برتر و پرستش برتر حضرت در این سرا می‏باشد.

پی نوشت ها:
[1] حدید، 12.
[2] حجرات، 7.
[3] طارق، 9.
[4] علل الشرایع، ج 1، ص 269.
[5] همان و امالی صدوق، ص 331.

منبع: امام سجاد الگوی زندگی؛ حبیب الله احمدی؛ فاطیما چاپ دوم 1384.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir