خانواده مناسب ازدواج

نوع اصطلاح :
عنوان :
خانواده مناسب ازدواج
امام محمدباقر علیه‏السلام پنجمین اختر ولایت حکایت فرماید:
در یکی از مسافرت‏هائی که پدرش، حضرت سجاد امام زین‏العابدین علیه‏السلام به مکه معظمه داشت، زنی را از خانواده‏ای که سر و صدا و بضاعتی نداشت خواستگاری کرد، و بعد از آن او را برای خود تزویج نمود. یکی از همراهان حضرت به محض اطلاع از این امر، بسیار ناراحت شد که چرا حضرت چنین زن بی‏بضاعتی را انتخاب نموده است، و شروع به تفحص و تحقیق کرد تا بداند که این زن کیست و از چه خانواده‏ای بوده ‏است. و چون به این نتیجه رسید که زن از خانواده‏ای گمنام و بی‏بضاعت است، فورا به محضر مبارک امام سجاد علیه‏السلام آمد و پس از اظهار ارادت، عرضه داشت: یابن رسول الله! من فدای شما گردم، این چه کاری بود که کردی؟ و چرا با چنین زن بی‏بضاعتی، از چنین خانواده‏ای ازدواج نموده‏ای که هیچ شهرتی و ثروتی ندارد و حتی برای مردم نیز این امر بسیار مسأله انگیز [1] شده است.
امام سجاد علیه‏السلام فرمود: من گمان می‏کردم که تو شخصی خوش فکر و نیک سیرت هستی، خداوند متعال به وسیله‏ی دین مبین اسلام تمام این افکار - خرافی و بی‏محتوا - را محکوم و باطل گردانده، و این نوع سرزنش‏ها و خیالات را ناپسند و زشت شمرده است.
آنچه در انتخاب همسر برای ازدواج و زندگی مهم است، ایمان و تقوا - و پاکدامنی و قناعت - می‏باشد و آنچه که امروز مردم به آن می‏اندیشند، افکار جاهلیت است و ارزشی نخواهد داشت. [2] . بنابراین ملاک در شخصیت زن، ثروت، شهرت، مقام، تشکیلات، زندگی، زیبایی و... نیست، بلکه آنچه که به انسان ارزش می‏بخشد و او را قابل شراکت و هم‏زیستی می‏گرداند، ایمان به خدا و شعور انسانی و معنویش می‏باشد. [3] .

ای ملجأ شیعیان امام سجاد
وی مشعل بزم جان امام سجاد

ای اسوه‏ی علم و حلم و زهد و تقوی‏
وی سرور عارفان امام سجاد[4] .

پی نوشت ها:
[1] چون جو عمومی آن زمان بر این بود که همسر باید از خانواده‏ای انتخاب می‏شد که اهل ثروت و مقام و شهرت باشد و خانواده بی‏بضاعت و آرام را کسی به سراغشان نمی‏رفت و احتمالا حضرت سجاد علیه‏السلام با این حرکت، نوعی مبارزه‏ی فرهنگی و اجتماعی انجام داده است.
[2] کتاب زهد حسین بن سعید کوفی اهوازی ص 59 ح 158.
[3] چهل داستان و چهل حدیث از امام زین‏العابدین علیه‏السلام، 98.
[4] شعله‏های سوزان 106.

منبع: داستان‏هایی از اخلاق و رفتار امام سجاد زین‏العابدین؛ علی میرخلف‏زاده؛ محمد و آل محمد صلی الله علیه و آله و سلم چاپ اول تابستان 1383.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir