نفوذ کلمه و تأثیر فوق العاده کلام

نوع اصطلاح :
عنوان :
نفوذ کلمه و تأثیر فوق العاده کلام
یکی از ویژگی‏های بارز اولیاء حق، بهره‏مندی آنان از «نفوذ کلمه» و تأثیر در دیگران است و این نتیجه باور عمیق خود آنان از آنچه می‏گویند و عمل به دانسته‏هایشان می‏باشد که این دو، موجب «نفوذ در دلها» و «تأثیر کلام» و سخن در دیگران می‏شود. آری سخن که از دل برخیزد، لا جرم بر دل نشیند. حضرت زین العابدین -علیه‏السلام- این کمال را به بهترین وجه برخوردار بودند و کسانی که با حضرت برخورد می‏کردند هم از اعمال و حالات ایشان بشدت متأثر می‏شدند که این خود بهترین نوع تبلیغ «معروف» و «خیر» در جامعه است و هم کلامشان در دلهای نفوذ می‏کرد و دیگران را آنچنان تحت تأثیر قرار می‏داد که شروع به گریستن می‏کردند. یک نمونه از این موضوع را مرور می‏کنیم: «زهری» می‏گوید: با حضرت علی بن الحسین -علیه‏السلام- بر «عبدالملک بن مروان» وارد شدم و چون اثر سجده را بر پیشانی حضرت دید آن را عظیم و مهم شمرد، شروع به تعریف و تمجید از حضرت کرد و حضرت در جوابش از فضائل رسول الله - صلی الله علیه و آله و سلم - و کلمات ایشان بیان کردند و بعد فرمودند هر چه کنم نمی‏توانم ذره‏ای از شکر نعم الهی را بجا آورم و اگر حقوق خانواده و جامعه نبود، دائم مشغول نظاره به آسمان و توجه به حق می‏شدم تا خداوند جانم را قبض کند و سپس گریست. در این حال «عبدالملک» نیز شروع به گریه کرد و گفت: «چقدر فرق است بین بنده‏ای که آخرت را می‏طلبد و برای آن تلاش می‏کند و بین کسی که در طلب دنیاست و از آخرت بی‏بهره است.» بعد به حضرت اقبال نموده و شروع کرده به سؤال از نیازهای ایشان و آنچه مقصود دارند و بعد شفاعت ایشان را در همه مواردی که نظر داشتند، قبول کرد و مال انبوهی به حضرت صله داد.» [1] .
مشروح این حدیث در قسمت «گزارش «زهری» از ورود حضرت سجاد -علیه‏السلام- بر «عبدالملک» و تکریم و اعزاز حضرت توسط او» بیان گردیده است.
«ابو حمزه ثمالی» نیز نقل می‏کند که: «حضرت علی بن الحسین -علیه‏السلام- چنان بود که هر گاه تکلم می‏فرمود در «زهد» و «موعظه»، به گریه در می‏آورد هر کسی را که در محضر شریفش بود.» [2] .

پی نوشت ها:
[1] بحارالانوار، ج 46، ص 56 و 57، ح 10 (به نقل از فتح الابواب).
[2] منتهی الآمال، ج 2، ص 11.

منبع: اسوه کامل‏؛ محمد محسن دعایی؛ اطلاعات چاپ اول 1380.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir