پیشقدم بودن در انجام امور خیر

نوع اصطلاح :
عنوان :
پیشقدم بودن در انجام امور خیر
حضرت زین العابدین -علیه‏السلام- نسبت به امور اجتماعی بویژه آنچه مربوط به «رفاه جامعه اسلامی» است، بی‏توجه و بی‏تفاوت نبوده‏اند. و هیمشه در انجام امور خیر در این زمینه پیشقدم شده و کارهایی که چه بسا بسیاری از کنار آن با بی‏توجهی عبور می‏کنند، آن را خود شخصا انجام می‏داده‏اند.
به عنوان مثال اگر در وسط راه و جاده که محل عبور مردم است سنگی افتاده باشد که احتمال برخورد آن با پای مردم می‏رود، کم کسی است که حاضر باشد از وسیله نقلیه خود پیاده شده و آن را از آن محل بردارد و در کناری بگذارد و بعد راه خود را ادامه دهد.
حال ببینیم حضرت زین العابدین و سیدالساجدین -علیه‏السلام- در این مورد چه برخوردی داشته‏اند: امام صادق -علیه‏السلام- نقل می‏کنند که: «عادت حضرت علی بن الحسین -علیه‏السلام- این بود که هرگاه در حال مرور به کلوخی (سنگی) در وسط راه برخورد می‏کردند، از مرکب خود پیاده می‏شدند و آن را به دست خود از جاده کنار زده و بعد به مسیرشان ادامه می‏دادند.» [1] .

پی نوشت ها:
[1] بحارالانوار، ج 46، ص 74، ح 64 (به نقل از امالی ابن‏الشیخ) و ص 93، ح 82 (به نقل از مناقب).

منبع: اسوه کامل‏؛ محمد محسن دعایی؛ اطلاعات چاپ اول 1380.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir