چرا فرشتگان اعمال بشر را مي‏نويسند؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
چرا فرشتگان اعمال بشر را مي‏نويسند؟
در حديث زنديقي که از امام صادق - عليه‏السلام - سؤالاتي نمود آمده است «از جمله‏ي سؤالات او اين بود»: علت اينکه خدا فرشتگاني موکل بندگان خود کرده است تا اعمال و گفته‏هاي آنها را بنويسند، در حالي که خدا عالم به اسرار و نهان است، چيست؟
حضرت فرمود: براي اينکه خدا عبادت فرشتگان را بدين صورت قرار داد، و از طرفي آنها را شاهد و گواه بر بندگان خود قرار داد، تا بندگان به خاطر احساس ملازمت و حضور آنها - مواظبت بيشتري بر طاعت خدا کنند، و بيشتر از معصيت تنفر داشته باشند و دوري نمايند، زيرا چه بسا بنده‏اي که قصد معصيتي مي‏کند اما هنگامي که به ياد حضور آن فرشتگان مي‏افتد، از گناه دوري مي‏کند و دست مي‏کشد و مي‏گويد: پروردگارم مرا مي‏بيند، و شاهدان و حافظان من بر آن معصيت گواهي خواهند داد.
و علاوه بر اين؛ همانا خداوند فرشتگان را - به سبب لطف و کرمش - موظف ساخت تا شياطين متجاوز و حشرات زمين، و آفات بسياري را از انسان بدون اينکه متوجه باشد؛ دفع کنند، تا زماني که امر خدا (يعني اجل او) فرا برسد. [1] .

پی نوشت ها:
[1] الاحتجاج: 191، بحارالأنوار: ج 56 ص 195 ح 60.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir