حج بهتر است يا صدقه دادن؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
حج بهتر است يا صدقه دادن؟
1- عبدالرحمان بن ابوعبدالله گويد: به امام صادق - عليه‏السلام - عرض کردم: افرادي از اين داستانسرايان مي‏گويند: هرگاه کسي حج کند سپس صدقه بدهد و صله رحم کند بهتر است (از تکرار حج).
حضرت فرمود: دروغ گفتند، به خدا قسم؛ اگر مردم چنين کنند اين خانه تعطيل خواهد شد. خداوند عزوجل اين خانه را وسيله‏اي براي استواري و سامان بخشيدن به کار مردم قرار داده است. [1] .
2- از امام صادق - عليه‏السلام - روايت شده است که مردي از ايشان سؤال کرد و گفت: اي فرزند رسول خدا؛ من مردي ثروتمند هستم و حج واجبم را انجام داده‏ام و شنيده‏ام که در حج مستحبي ثواب‏هاي بسياري است، آيا مي‏توانم به جاي حج مستحبي به اندازه‏ي مخارج حج صدقه بدهم، تا ثواب بيشتري نصيبم بشود، يا اينکه ثواب حج بيشتر است؟
حضرت صادق - عليه‏السلام - نگاهي به کوه ابوقبيس انداختند سپس فرمودند: اگر به اندازه‏ي اين کوه طلا و نقره صدقه بدهي ثواب حج را به دست نمي‏آوري. [2] .

پی نوشت ها:
[1] علل الشرايع: ص 396، بحارالأنوار: ج 96 ص 18 ح 66.
[2] دعائم الاسلام: ج 1 ص 293، بحارالأنوار: ج 96 ص 49 ح 40.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir