داخل شدن به تنور پر از آتش

نوع اصطلاح :
عنوان :
داخل شدن به تنور پر از آتش
مأمون رقي مي‏گويد: «در خدمت آقايم حضرت صادق عليه‏السلام بودم که سهل بن حسن خراساني وارد شد و بر آن حضرت سلام کرد و نشست. سپس گفت: «اي فرزند رسول خدا! از براي شما رأفت و رحمت است، و شما اهل‏بيت عليهم‏السلام، امام هستيد، حال چه چيز مانع است که شما به حق خود برسي در حالي که صد هزار شيعه داري که حاضر هستند که برايت شمشير بزنند.»
امام صادق عليه‏السلام فرمود: «بنشين اي خراساني! خداوند حقت را مراعات کند؟» سپس حضرت رو به کنيزي کرد و فرمود: «تنور را گرم کن.»
پس آن کنيز تنور را گرم کرد که مانند آتش، سرخ شد و بالاي آن سفيد گرديد. آنگاه فرمود: «اي خراساني! برخيز و در تنور بنشين.»
مرد خراساني عرض کرد: «اي آقاي من!اي فرزند رسول خدا! مرا به آتش عذاب نکن و از من بگذر که خدا از تو بگذرد.»
حضرت فرمود: «از تو گذشتم.»
پس در اين حال بوديم که هارون مکي وارد شد در حالي که نعلينش را با انگشت سبابه‏اش گرفته بود. حضرت به او فرمود: «نعلين را از دستت بينداز و در تنور بنشين.»
هارون کفش را از دست خود انداخت و در تنور پر از آتش نشست. سپس امام صادق عليه‏السلام به آن مرد خراساني رو کرد و شروع کرد با او حديث خراسان را گفتن مانند کسي که آن را مشاهده مي‏کند. سپس فرمود: «برخيز اي خراساني و به داخل تنور نظر کن.»
او برخاست و داخل تنور را نگاه کرد. ديد که هارون صحيح و سالم، چهار زانو در داخل آتشهاي تنور نشسته است، آنگاه از تنور بيرون آمد و بر ما سلام کرد. امام صادق عليه‏السلام فرمود: «در خراسان چند نفر مثل اين مرد وجود دارد؟»
او گفت: «به خدا قسم يک نفر هم نيست.»
حضرت فرمود: «ما خروج نمي‏کنيم در زماني که نمي‏بيني، پنج نفر ياور ما باشند! ما خود به وقت خروج، داناتر هستيم.» [1] .

پی نوشت ها:
[1] مناقب ابن شهر آشوب.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir