مراد از «خداوند خانه گوشتي را مبغوض مي‏دارد» چيست؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
مراد از «خداوند خانه گوشتي را مبغوض مي‏دارد» چيست؟
1- عبدالاعلي غلام آل سام گويد: به امام صادق - عليه‏السلام - عرض کردم: از رسول خدا - صلي الله عليه و آله و سلم - روايت شده است به ما که رسول الله - صلي الله عليه و آله و سلم - فرموده است: «خداوند خانه‏ي گوشتي را مبغوض مي‏دارد» (آيا منظور خانه‏اي است که در آن زياد گوشت مصرف مي‏کنند؟ و آيا اين تفسير درست است)؟
حضرت فرمود: دروغ گفتند، مراد پيامبر - صلي الله عليه و آله و سلم - از خانه‏ي گوشتي خانه‏اي است که در آن انسانها غيبت مي‏شوند، و گوشت مردم را بدين طريق مي‏خورند.
پدرم زياد گوشت مصرف مي‏نمود، و در حالي از دنيا رفت که در اختيار کنيزش سي درهم براي خريد گوشت گذاشته بود. [1] .
- توضيح: خوردن گوشت مردم اشاره به آيه کريمه‏اي است که در اين آيه: غيبت به منزله‏ي خوردن گوشت مردار شمرده شده است: (و لا يغتب بعضکم بعضا أيحب أحدکم أن يأکل لحم أخيه ميتا فکرهتموه).
2- أديم بياع هروي گويد: به امام صادق - عليه‏السلام - عرض کردم: حديثي از رسول خدا - صلي الله عليه و آله و سلم - به ما رسيده که حضرتش مي فرمود: «خداوند خانه‏ي گوشتي را مبغوض مي‏دارد» (و ما تصور مي‏کنيم که مراد پيامبر - صلي الله عليه و آله و سلم - خانه‏اي است که در آن گوشت مداوم مي‏خورند آيا اين چنين است)؟
حضرت صادق - عليه‏السلام - فرمود: مراد رسول خدا - صلي الله عليه و آله و سلم - خانه‏اي است که در آن گوشت انسانها (با غيبت) خورده مي‏شود، در حالي که خود رسول خدا - صلي الله عليه و آله و سلم - گوشت را دوست مي‏داشت.
و (اصل داستان اين است که) زني آمد نزد رسول خدا - صلي الله عليه و آله و سلم - براي اينکه از حضرتش سؤالي کند در حالي که عايشه آنجا بود.
هنگامي که سؤالش تمام شد و رفت، و چون کوتاه قد بود عايشه با دستش چنان اشاره کرد که کوتاهي قد او را حکايت مي‏کند.
حضرت رسول - صلي الله عليه و آله و سلم - فرمود: دندانهايت را خلال کن، عايشه گفت: يا رسول الله! ما چيزي که نخورديم.
حضرت فرمود: خلال کن.
عايشه دستور پيامبر را انجام داد، ناگهان تکه گوشتي از دهانش افتاد (و اين تفسير خوردن گوشت مردم است با غيبت کردن آنها). [2] .

پی نوشت ها:
[1] المحاسن: 461، بحارالأنوار: ج 63 ص 61 ح 21.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir