مشورت با خدا چيست؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
مشورت با خدا چيست؟
امام صادق - عليه‏السلام - گويد: زماني که يکي از شما اراده کاري کرديد پس با کسي مشورت نکنيد تا اينکه ابتداء با خداي عزوجل مشورت بکنيد.
به حضرت گفته شد: مشورت با خدا چيست؟
حضرت فرمود: أولا استخاره (و درخواست و طلب راه خير از خدا) مي‏کند سپس با افراد مشورت مي‏کند، زيرا اگر ابتداء با خدا مشورت کند خداوند خير را بر زبان يکي از بندگانش براي او جاري خواهد کرد. [1] .
2- حضرت ابوالحسن عسکري از پدرانش از امام صادق - عليه‏السلام - روايت نمود که حضرت فرمود: اگر حاجتي براي يکي از شما پيش آمد، با خدا مشورت کند، پس اگر خدا به چيزي او را ارشاد کرد از آن پيروي کند، و اگر به چيزي ارشاد نکرد توقف مي‏کند.
گفت: آقاي من؛ چگونه (اين مطلب را) بدانم؟
حضرت فرمود: بعد از نماز واجب سجده مي‏کني و صد بار مي‏گوئي: «اللهم خرلي» يعني خدايا؛ براي من انتخاب کن آنچه که خير است.
سپس به ما توسل مي‏جوئي، و بر ما درود مي‏فرستي، و ما را شفيع قرار مي‏دهي، سپس نگاه مي‏کني چه به تو الهام مي‏کند، همان را انجام مي‏دهي، و او است که آن را به تو الهام کرده است. [2] .
3- روايت شده است که مردي نزد امام صادق - عليه‏السلام - آمد و گفت: فدايت شوم؛ گاهي مي‏شود که کاري را شروع مي‏کنم، و در اثنا پشيمان مي‏شوم؟
حضرت فرمود: چرا از استخاره غافلي؟
آن مرد عرض کرد: فدايت شوم؛ استخاره چگونه است؟
حضرت فرمود: هرگاه نماز صبح را خواندي، پس از آنيکه دستهاي خود را در مقابل صورت خود برمي‏داري بگو: (و سپس دعا را تعليم نمود که ترجمه‏ي آن عبارت از اين است):
بارالها؛ تو مي‏داني و من نمي‏دانم، و تو به همه غيبها کاملا آگاهي، پس درود بفرست بر محمد و آل محمد، و براي من اختيار کن در آنچه من عزم و اراده نموده‏ام انجام بدهم، چيزي را که داري برکت و سلامتي باشد. [3] .
4- محمد بن خالد قسري گويد: از امام صادق - عليه‏السلام - درباره‏ي استخاره سؤال کردم.
حضرت فرمود: در آخرين رکعت از نماز شب از خداي عزوجل در حالي که در سجده هستي صد و يک بار طلب خير کن.
عرض کردم: چه بگويم؟
حضرت فرمود: بگو: استخير الله برحمته، استخير الله برحمته.
(يعني طلب خير مي‏کنم از خدا به رحمتش). [4] .
5- اسحاق بن عمار گويد: از امام صادق - عليه‏السلام - سؤال نمودم و عرض کردم: گاهي در کار برايم تردد حاصل مي‏شود و احساس مي‏کنم چيزي در درونم مرا به آن امر مي‏کند و چيزي از آن نهي مي‏کند، (مي‏فرماييد چه کنم)؟
حضرت فرمود: اگر چنين حالتي براي شما رخ داد دو رکعت نماز بگذار، و از خدا صد و يک بار استخاره کن، سپس ببين به کدام يک از دو کار تمايل بيشتري داري همان را انجام بده، زيرا همان را خدا براي تو انتخاب کرده است ان شاء الله تعالي.
البته از خدا بخواه که خدا آنچه که در او سلامتي هست براي تو انتخاب کند، زيرا گاهي براي انسان چيزي انتخاب مي‏شود که در آن قطع دست او يا مرگ فرزندش، يا از بين رفتن مال و ثروتش مي‏باشد. [5] .

پی نوشت ها:
[1] المقنعه: ص 36، بحارالأنوار: ج 88 ص 252 ح 1.
[2] امالي الطوسي: ج 1 ص 281، بحارالأنوار: ج 88 ص 261 ح 11.
[3] المکارم: ص 369، بحارالأنوار: ج 88 ص 258 ح 5.
[4] بحارالأنوار: ج 88 ص 277 ح 27.
[5] تهذيب الاحکام: ج 1 ص 306، بحارالأنوار: ج 88 ص 276 ح 26.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir