مير شمس ‏الدين محمد سامي

نوع اصطلاح :
عنوان :
مير شمس ‏الدين محمد سامي
مير شمس‏الدين محمد سامي الارنبوري الرومي (متوفي 1322 هـ) مؤلف «قاموس الأعلام» ترکي در تاريخ جغرافيا و اسماء خاص در اين باره چنين گفته:
«جعفر صادق فرزند محمد باقر بن زين‏العابدين بن حسين به علي بن ابيطالب، ششمين امام از ائمه‏ي دوازده‏گانه است. مادرش «ام‏فروه» دختر «قاسم بن محمد بن ابوبکر» مي‏باشد و در سال 82 در مدينه منوره تولد يافت او فرزند ارشد امام محمد باقر عليه‏السلام است او در نزد پدرش که در علم و فضل فريد زمان خود بود، تلمذ نمود و حوزه‏ي تدريس پدرش را ادامه داد و از او امام أعظم «ابوحنيفه» استفاده‏ها کرد. امام صادق عليه‏السلام يد طولائي در علم جفر و کيميا داشت و از جمله کساني که در محضر او تلمذ نموده، مؤسس علم کيميا «جابر بن حيان» بود. او در زهد و تقوي و قناعت و حسن اخلاق نظير نداشت و به راستي لقبش «صادق» ناميده شد. در سال 148 در حالي که 65 سال از عمرش مي‏گذشت، در مدينه به درود حيات گفت و در جوار جد و پدرش دفن گرديد. صاحب ترجمه به امام مذهب شيعه و پيروانش «جعفري» معروف شدند [1] .

پی نوشت ها:
[1] قاموس الأعلام، تأليف شمس‏الدين سامي، ج 3، ص 1821، استانبول به زبان ترکي استانبولي.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir