شجاعت

نوع اصطلاح :
عنوان :
شجاعت
شجاعت فقط زور بازو و شمشير زدن نيست. شجاعت، نيرويي دروني و قلبي است که مظاهر آن در اعضا و جوارح، گاه بر زبان و گاهي بر دست و بازو ظاهر مي‏شود. اهل بيت پيامبر و از جمله امام صادق عليه‏السلام تمام مظاهر شجاعت را داشتند که در موقعيت‏هاي مختلف ظاهر مي‏شد. در تاريخ آمده است روزي حضرت در حضور منصور دوانيقي بود. پس مگسي بر صورت منصور نشست. منصور مگس را مي‏راند، ولي او باز مي‏گشت تا منصور آزرده خاطر شد. پس به امام صادق عليه‏السلام رو کرد و گفت: يا اباعبدالله! به چه علت و حکمتي خدا مگس را خلق کرده است؟ حضرت فرمود: «ليذل به الجبابرة؛ تا به وسيله آن متکبران و ستمگران را خوار کند». منصور چون سخن را شنيد، ساکت شد و چيزي نگفت. [1] .
ذهبي مي‏نويسد:
وقتي نزد حضرت صادق عليه‏السلام از بخل منصور سخن گفته شد، حضرت فرمود: حمد خدايي را که او را از دنيايش هم محروم ساخت و دينش را هم بر او باقي نگذارد. [2] .

پی نوشت ها:
[1] حليةالاولياء، ج 3، ص 198؛ الفصول المهمة، ج 2، ص 915؛ مطالب السؤول، ص 286؛ شبلنجي، نورالابصار، بيروت، دارالکتب (رحلي)، ص 148؛ تهذيب الکمال، ج 3، ص 429.
[2] سير اعلام النبلاء، ج 6، ص 445؛ ابي‏سعيد منصور آبي، نثر الدر، تحقيق: منير محمد مدني، مصر، 1991 م، ج 1، ص 352.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir