پيام امام صادق به شيعيان خود

نوع اصطلاح :
عنوان :
پيام امام صادق به شيعيان خود
زيد شحام چنين نقل مي‏کند که: امام صادق عليه‏السلام به من فرمود: سلام مرا به کساني که مي‏داني سخن مرا مي‏پذيرند و از من پيروي مي‏کنند، برسان و بگو من شما را به تقواي خدا و ورع در دين و کوشش در راه خدا و راستگويي و اداي امانت و طولاني کردن سجده و احسان به همسايه وصيت مي‏نمايم. زيرا رسول خدا صلي الله عليه و آله براي اجراي چنين اموري به پيامبري مبعوث گرديد. سپس فرمود:
امانت‏ها را به صاحبان آنها بازگردانيد خواه نيکوکار باشند و خواه تبهکار و فاسق همانا رسول خدا صلي الله عليه و آله همواره سفارش به پرداخت آنها مي‏نمود، حتي مثل خيط و مخيط [مساوي نخ و سوزن] را. و با عشيره و فاميل و اهل قبيله‏ي خود رفت و آمد و احسان داشته باشيد و جنازه‏هاي آنان را تشييع کنيد و از بيمارانشان عيادت کنيد و حقوقشان را ادا نماييد؛ زيرا اگر يکي از شما شيعيان اهل تقوا و صدق حديث و راستگويي و اداي امانت و داراي اخلاق نيک باشد، مردم [اهل سنت] مي‏گويند: اين تربيت و ادب جعفري است و اگر غير از اين باشد مي‏گويند: اين ادب جعفري است و آن براي من زشت و ناگوار خواهد بود. سپس فرمود: به خدا سوگند! پدرم امام باقر عليه‏السلام مي‏فرمود: در گذشته اگر يکي از شيعيان اميرالمؤمنين عليه السلام در بين قبيله اي زندگي مي‏کرد، زينت آن قبله بود و در امانت داري و اداي حقوق و اموال مردم و راستگويي از همه‏ي آنها بهتر بود و مردم وصيت‏ها و امانت‏هاي خود را به او مي‏سپردند و هنگامي که از احوال او سؤال مي‏شد، اهل آن قبيله مي‏گفتند: چه کسي مي‏تواند مانند او باشد، او امانتدار و راستگوتر از همه‏ي ماست. [1] .

پی نوشت ها:
[1] کافي ج 2 / 636.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir