مشورت

نوع اصطلاح :
عنوان :
مشورت
در حقيقت مشورت با افراد عاقل و با بصيرت و با تقوا، راه‏هاي صحيح زندگي و ديانت را روشن مي‏سازد و سبب موفقيت انسان و نجات او از خطرات مي‏گردد از اين رو امام صادق عليه‏السلام مي‏فرمايد: «لن يهلک امرؤ عن مشورة» [1] يعني: کسي که در کارهاي خويش مشورت کند هرگز گرفتار سختي و هلاکت نمي‏شود.
و در سخن ديگري مي‏فرمايد: «چه مانعي دارد که يکي از شما چون چيزي فوق فهم و توان فکري براي او رخ مي‏دهد، با مرد عاقل و با ديانت و با تقوايي مشورت کند؟» [2] .
آري امام صادق عليه‏السلام براي مشورت و کسي که بايد با او مشورت کرد، شرايطي را لازم دانسته و مي‏فرمايد: «مشورت صحيح نيست مگر با رعايت حدود و شرايطي و کسي که حدود و شرايط مشورت را بداند، مشورت براي او سودمند خواهد بود و گرنه زيان آن بيش از نفع آن مي‏باشد.
شرط اول مشورت اين است که شخص مشاور بايد عاقل باشد. شرط دوم اين است که آزاده و متدين باشد. شرط سوم اين است که دوست باوفا و خيرخواهي باشد. شرط چهارم اين است که نگهدارنده‏ي اسرار تو باشد و همانند خودت اسرار تو را پنهان نمايد، پس اگر او مرد عاقلي باشد تو از مشورت با او بهره مند خواهي شد و اگر فرد آزاده و با تقوايي باشد در خيرخواهي و اصلاح کار تو مي‏کوشد و اگر دوستي مهربان و خيرخواه باشد اسرار تو را حفظ مي‏نمايد و اگر اين شروط جمع شود مشورت صحيح خواهد بود و کمال خيرخواهي انجام خواهد گرفت.» [3] .
امام صادق عليه‏السلام مخالفت با کسي که داراي تمام شرايط مشورت است را خطرناک دانسته و مي‏فرمايد: «با فرد عاقل و با تقوايي مشورت کن، زيرا او جز خير تو را نمي‏گويد و از مخالفت با گفته‏ي او بترس، زيرا مخالفت با مؤمن عاقل و با تقوا براي دين و دنياي تو خطرناک خواهد بود.» [4] .
از سويي امام عليه‏السلام شخص مشاور را به رعايت کمال خيرخواهي ملزم نموده، مي‏فرمايد: «من استشار أخاه فلم ينصحه محض الرأي سلبه الله عزوجل رأيه» يعني: کسي که با برادر ديني خود مشورت کند و او کمال دقت و خيرخواهي را نسبت به او انجام ندهد، خداوند عقل را از او خواهد گرفت. [5] .
سخنان گهربار امام صادق عليه‏السلام در اين زمينه بسيار فراوان است که در اين مختصر نمي‏گنجد، از اين رو ما به همين تعداد اندک اکتفا نموديم. ان شاء الله که مورد استفاده‏ي شيعيان راستين آن حضرت قرار گيرد.

پی نوشت ها:
[1] وسائل ج 8 / 424.
[2] همان، ص 426.
[3] وسائل ج 8 / 426.
[4] همان.
[5] همان، ص 427.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir